Erich Maria Remarque “Trys draugai” knygos aprašymas
“Trys draugai” – tai jaudinantis romanas, kuriame gvildenamos nepaliaujamos meilės, draugystės ir žmogaus dvasios atsparumo nelaimių akivaizdoje temos.
Knygoje, kurios veiksmas vyksta audringais metais po Pirmojo pasaulinio karo, pasakojama apie trijų draugų gyvenimus, jiems susiduriant su pokario Vokietijos iššūkiais, įskaitant ekonominį nuosmukį, politinius sukrėtimus ir socialinius neramumus.
Pagrindinių veikėjų akimis skaitytojui suteikiamas žvilgsnis į paprastų žmonių, bandančių skintis kelią sparčiai besikeičiančiame pasaulyje, gyvenimą ir sunkumus, su kuriais jie susiduria.
- Knygos autorius – Erichas Marija Remarkas (Erich Maria Remarque)
- Knygos pavadinimas – Trys draugai
- Originalus knygos pavadinimas (vokiečių kalba) – Drei Kameraden
- Knygos pavadinimas anglų kalba – Three Comrades
- Knygos žanras – romanas
- Knyga pirmą kartą išleista – 1936 m.
- Naujausio leidimo knygos puslapių skaičius – 480 psl.
Pagrindinės temos, nagrinėjamos knygoje “Trys draugai”
- Trijų bičiulių draugystė.
- Draugystės ir žmogiškojo ryšio svarba.
- Kova už gyvenimo tikslą ir prasmę.
- Tapatybės paieškos ir savęs atradimas.
- Liga, noras gyventi.
- Meilė, pavydas.
- Automobiliai, lenktynės, rizika, azartas.
- Gyvenimas tarpukario laikotarpio – skurdas, nedarbas, prostitucija, nusikalstamumas, besaikis alkoholio vartojimas.
- Laisvės troškimas.
- Kova už asmeninę laisvę.
- Žmogiškumas, teisingumas, kerštas.
- Karo atsiminimai.
- Atminties galia ir jos įtaka dabarčiai.
- Psichologinis karo poveikis žmogui.
- Politinių ir visuomeninių neramumų įtaka žmogui.
- Mylimosios bei draugo netektis.
- Gyvybės trapumas ir žmogaus dvasios atsparumas.
- Pokyčių neišvengiamumas laiko tėkmėje.
Pagrindinės problemos, nagrinėjamos kūrinyje
- Kokios didžiausios žmonių vertybės?
- Kaip karas paveikia žmones – fiziškai, psichologiškai, finansiškai?
- Kaip išgyventi pokario laikotarpiu, kuomet tvyro ekonominis nuosmukis, infliacija – pinigų nuvertėjimas?
- Badas, skurdas, nusikalstamumas, prostitucija pokario metu.
- Ar kerštas gali būti laikomas teisingumu?
- Ar žmogus gali būti laimingas ir mėgautis šia akimirka?
- Kokie sunkumai kyla kuriant ir palaikant prasmingus santykius po traumų ir netekčių?
- Kokią emocinę įtampa patiria žmogus, besirūpindamas sunkiai sergančiais mylimaisiais?
- Kokia yra pokyčių neišvengiamybė ir prisitaikymo prie naujų aplinkybių iššūkiai, su kuriais susiduria žmogus?
Pagrindinės vertybės, akcentuojamos romane
Draugystė ir ištikimybė: pagrindiniai veikėjai labai vertina tarpusavio draugystę ir ištikimybę vienas kitam, net ir esant sudėtingoms aplinkybėms.
Užuojauta ir empatija: kūrinio veikėjai rodo užuojautą ir empatiją kitiems, ypač kenčiantiems ar atstumtiems.
Atkaklumas: veikėjai demonstruoja atsparumą ir atkaklumą iššūkių ir negandų akivaizdoje.
Kūrybiškumas ir saviraiška: veikėjai vertina meninę raišką ir kūrybiškumą kaip priemonę rasti gyvenimo tikslą ir prasmę.
Sąžiningumas: veikėjai vertina sąžiningumą bendraudami su kitais, net kai tai sunku ar nepopuliaru.
Socialinis teisingumas ir lygybė: veikėjai demonstruoja susirūpinimą socialiniu teisingumu ir lygybe, ypač bendraudami su skirtingų socialinių sluoksnių žmonėmis.
Viltis ir optimizmas: nepaisant iššūkių, su kuriais susiduria, veikėjai išlaiko viltį ir optimizmą žvelgdami į ateitį.
Pagrindinė knygos “Trys draugai” mintis
Pagrindinė Ericho Marija Remarko knygos „Trys draugai“ mintis yra ta, kad net pačiais tamsiausiais laikais žmonija vis dar turi vilties.
Nepaisant ekonominio nuosmukio, politinės suirutės ir asmeninių kovų, su kuriomis susiduria veikėjai, jie ir toliau laikosi savo vertybių – meilės, draugystės ir užuojautos.
Per stiprų tarpusavio ryšį, draugystę, vienas kito palaikymą knygos veikėjai atranda jėgų drąsiai ir atspariai susidoroti su iššūkiais, parodydami, kad net chaoso ir netikrumo pilname pasaulyje vis dar galima rasti grožio ir prasmės akimirkų.
Knyga atskleidžia žmogaus dvasios galią ir tai, kaip svarbu išlaikyti viltį net ir sunkiausiais laikais.
Pagrindinis romano tikslas
Pagrindinis Ericho Marijos Remarko knygos „Trys draugai“ tikslas – pavaizduoti trijų jaunų vyrų, po karo tarnybos Pirmajame pasauliniame kare grįžusių į Vokietiją, bandymą rasti prasmę ir tikslą savo gyvenime pokario ekonominio ir socialinio chaoso apsuptyje. Romane gvildenamos draugystės, meilės, praradimo ir tapatybės ieškojimo klausimai.
Viso romano metu trys bendražygiai – Robertas, Otas ir Gotfrydas – susiduria su iššūkiais ir asmeninėmis vidinėmis kovomis bei konfliktais, o romane pabrėžiama karo įtaka jų gyvenimui ir psichikai. Knygoje taip pat vaizduojama to meto politinė ir socialinė suirutė, įskaitant ekonominius sunkumus, su kuriais susidūrė daugelis vokiečių.
„Trys draugai“ – tai istorija apie sugebėjimą išlikti stipriam ir visuomet turėti viltį, ištikus bet kokiai nelaimei. Trys draugai glaudžiasi vienas prie kito, spręsdami savo problemas, o romanas galiausiai leidžia suprasti, kad net ir tamsiausiais laikais žmogiškasis ryšys ir užuojauta gali suteikti stiprybės ir prasmės.
Knygos “Trys draugai” veiksmo laikas ir vieta
E.M. Remarko romano „Trys draugai“ veiksmas vyksta Vokietijoje po Pirmojo pasaulinio karo. Tikslus laikotarpis romane nenurodytas, tačiau iš istorinio konteksto galima daryti išvadą, kad jis vyksta apie 1920-1930-uosius metus.
Romane kalbama apie politinę ir socialinę situaciją, įskaitant didėjančią nacių partijos galią ir ekonomines problemas, su kuriomis susidūrė daugelis vokiečių po Pirmojo pasaulinio karo. Tai rodo, kad romano veiksmas vyksta didelių socialinių ir politinių sukrėtimų Vokietijoje metu, kai po Pirmojo pasaulinio karo šalis patyrė daug ekonominių sunkumų.
Knygos “Trys draugai” siužetas
Tris tarpukario laikotarpiu Vokietijoje gyvenančius bičiulius – Robertą Lokampą, Otą Kėsterį ir Gotfrydą Lencą sieja dar mokykloje užsimezgusi, o vėliau Pirmajame pasauliniame kare dar labiau sutvirtėjusi draugystė.
Draugai gyvena sunkiu pokario metu, kuomet šalis išgyvena didelį ekonominį nuosmukį – šalyje tvyro skurdas, nedarbas, nusikalstamumas, prostitucija, besaikis alkoholio vartojimas, savižudybės. Bičiuliai visomis jėgomis stengiasi kabintis į gyvenimą.
Po karo jie visi trys dirba Oto dirbtuvėse – remontuoja automobilius, dalyvauja lenktynėse, dirba taksistais. Draugai stengiasi mėgautis gyvenimu, nepaisant slegiančių karo prisiminimų ir ekonominio nestabilumo.
Vienas iš draugų – Robertas, įsimyli jauną merginą Patriciją, kuri tampa visų trijų bičiulių drauge. Tačiau draugų gyvenime netrūksta sunkumų, pergyvenimų, netekčių – Robertas su Otu netenka savo draugo Gotfrydo, kurį gatvėje nušauna nepažįstamasis. Užklupus ekonominiams sunkumams bičiulių dirbtuvės parduodamos varžytinėse. Patricija suserga džiova ir jos sveikata kiekvieną dieną blogėja. Su automobiliu „Karlu“ taip pat tenka atsisveikinti – Otas jį parduoda, kad parūpintų pinigų sumokėti už Pat gydymą sanatorijoje. Skaudu, bet draugų ir gydytojų pastangos nebegali padėti Pat – ji sanatorijoje miršta nuo džiovos.
Pagrindiniai E.M.Remarko knygos “Trys draugai” veikėjai
1. Robertas Lokampas
Robertas Lokampas – 30-metis „stiprus, ištvermingas – sveikas“ vyras, draugų bei mylimosios Pat vadinamas Robiu. Buvęs kareivis, Oto ir Gotfrydo draugas dar nuo mokyklos laikų.
Po karo studijavo filosofiją, dirbo geležinkelio darbininku, vadovavo vieno gumos dirbinių fabriko reklamai, dirbo taperiu – grojo pianinu kavinėse ir restoranuose, o vėliau sutikęs Otą, pradėjo dirbti jo automobilių remonto dirbtuvėse – Kėsteris ir Ko. Remontavo automobilius, vairavo taksi. Jis gyveno ponios Calevski pensione.
Robertas buvo puikus derybininkas ir pardavėjas, nes gerai suprato žmonių psichologiją ir mokėjo vadovautis logika, tačiau jis buvo prastas pašnekovas. Gotfrydas tvirtino, jog Robertas, kaip pašnekovas, yra „maždaug pašto valdininko lygio“.
Tačiau Robertas buvo dėmesingas ir atidus. Anot prostitutės Rozos: „Jis buvo ir liko tikras kavalierius!”. Pasak tapytojo Grau, Robertas turėjo naivumo, kurio taip reikia meilei.
Robertas buvo rūpestingas. Norėdamas, kad Patricija būdama viena namuose nesijaustų vieniša, kad turėtų draugiją, kad jai būtų smagiau, padovanojo šunį – airių terjerą, kurį Patricija pavadino Biliu.
2. Otas Kėsteris
Otas Kėsteris – buvęs kareivis, kuopos vadas, lakūnas, studentas, lenktynininkas. Roberto ir Gotfrydo draugas dar nuo mokyklos laikų.
Jis domisi automobiliais, savo dirbtuvėse juos remontuoja. Turi automobilį, kurį vadina „Karlu“. Su juo yra dalyvavęs ne vieneriose lenktynėse. Otas buvo puikus vairuotojas.
„Kėsteris važiavo nuostabiai. Posūkius jis praskrisdavo kaip paukštis. Atrodė, kad jis žaidžia, – taip tvirtai valdė mašiną. Otas važiavo negrubiai, ne taip, kaip dauguma lenktynininkų. Galėjai miegoti, kai jis vingiuotu keliu kildavo į kalną, – taip lygiai riedėdavo mašina. Niekad nepastebėdavai greičio.“
Erich Maria Remarque
Užklupus ekonominiams sunkumams savo dirbtuves Otas pardavė. O norėdamas pagelbėti Pat, pardavė ir savo mylimą automobilį.
Kai buvo nužudytas jo draugas Gotfrydas, Otas ieškojo jo žudiko, norėdamas, jo manymu, įvykdyti teisingumą. Jis manė, kad neteisinga jog Gotfrydas mirė, o jo žudikas gyvena toliau. Tačiau Alfonsas jį aplenkė – pats atkeršijo už Gotfrydo mirtį.
3. Gotfrydas Lencas
Gotfrydas Lencas – „aukštas, liesas, su kupeta šiaudų spalvos plaukų ir nosimi, kuri, matyti, buvo skirta visai kitam žmogui“.
„Jo geltoni gaurai žvilgėjo it kukučio kuodas“.
Erich Maria Remarque
„Kai Lencas būdavo gerai nusiteikęs, jis taip mokėdavo žavėti žmones, kad sunku jam būdavo atsispirti.“
Erich Maria Remarque
Gotfrydas lengvai susirasdavo draugų. Jis buvęs šokių mokytojas, kareivis, Roberto ir Oto draugas dar nuo mokyklos laikų.
Jis „pats save laikė paskutiniuoju romantiku“. Prieš karą rašė eiles. Lencas buvo puikus pašnekovas, mokėjo bendrauti tiek su vyrais, tiek su moterimis. Save jis laikė tikru „maestro meilės klausimais“.
Po karo keletą metų „bastėsi po Pietų Ameriką“, paskui pradėjo dirbti Oto Kėsterio automobilių remonto dirbtuvėse.
Gotfrydo namuose buvo daug daiktų, primenančių apie jo keliones po Pietų Ameriką.
„Gotfrydo lindynė buvo verta dėmesio. Joje kabėjo daugybė suvenyrų, parsivežtų iš Pietų Amerikos. Margi dembliai ant sienų, keletas kaukių, išdžiovinta žmogaus kaukolė, keisti moliniai puodai, ietys ir – svarbiausia įžymybė – puiki nuotraukų kolekcija, užimanti visą sieną: indėnės ir kreolės, gražūs, tamsaus gymio, lankstūs žvėreliai, nepaprastai grakštūs ir nevalyvi.“
Erich Maria Remarque
Gotfrydas mirė – buvo nušautas gatvėje visai nepažįstamo vyro.
4. Patricija Holman
Patricija Holman – „liekna ir tyli“ mergina žemu balsu, „jos plaukai buvo kaštoniniai ir švelnūs kaip šilkas, o lempos šviesoje jie žėrėjo lyg gintaras“, „jos pečiai buvo labai tiesūs, bet truputį pasidavę į priekį, rankos, siauros, su ilgais pirštais, atrodė veikiau sausos nei minkštos“, „rankos plonos, ilgos kaip mulatės“, „veidas buvo siauras ir pablyškęs, bet didelės akys teikė jam bemaž aistringos galios“.
„Ji buvo labai graži“, „graži, natūrali ir, svarbiausia, mokanti sudaryti atmosferą“ – „tai, kas suteikia grožiui sielą ir gyvenimą“. Patricija „kalbėjo tyliai ir lėtai tuo savo žemu, jaudinamu, kiek šiurkščiu balsu“.
Ši mergina buvo Roberto mylimoji, kurią jis meiliai vadino Pat. Ji mėgo teatrą, šokius. Buvo jautri ir nuoširdi. Po mamos mirties paveldėjo butą. Nedirbo, džiaugėsi gyvenimu, stengėsi mėgautis kiekviena akimirka.
Patricija susirgo džiova, bet apie savo ligą nepasakojo Robertui nenorėdama jo skaudinti. Kartą jiems atostogaujant prie jūros Pat prasidėjo kraujoplūdis ir tuomet Robertas sužinojo, kad jo mylimoji sunkiai serga. Jis kartu su draugais bei Patricijos gydytoju dėjo dideles pastangas norėdamas jai padėti. Deja, bet gydymas sanatorijoje nepadėjo Patricijai pasveikti, tik kuriam laikui prailgino jos gyvenimą ir nutolino mirtį. Roberto mylimoji mirė sanatorijoje, aukštai kalnuose. Paskutinėmis gyvenimo dienomis su ja nuolat buvo Robertas.
5. Ponia Calevski
Ponia Calevski – šalia kapinių esančio pensiono, kuriame gyveno Robertas, savininkė, smalsi moteris, našlė.
6. Ponas Hasė
Ponas Hasė – 45-kerių metų vyras, „švelnus žmogus, nusmukusiais pečiais ir mažais ūsiukais“, „kuklus, pareigingas tarnautojas“, Roberto kaimynas ponios Calevski pensione.
Turi žmoną – ponią Hasė, su kuria nuolat pykstasi. Susipykęs užeidavo pas Robertą – taip pabėgdavo nuo įvykusio konflikto. Jis nuolat kalbėjo apie tai, „kokių jis būtų turėjęs perspektyvų, jeigu būtų palikęs viengungis“.
Hasė nuolat bijojo „netekti savo menkos tarnybėlės“, nes gyveno tokiu laiku, kai naują darbą rasti buvo ypač sunku ir todėl grėsė nedarbas ir skurdas. „Jis kasdien laisvu noru dirbdavo vieną dvi valandas ilgiau, kad tik jo neatleistų.“ To pasekoje jį paaukštino pareigose ir padidino algą, bet apie tai jo žmona jau nesužinojo, nes ji paliko savo vyrą. Neištvėręs netekties Hasė pasikorė.
7. Ponia Hasė
Ponia Hasė – 42-jų metų moteris, „kiek sudribusi ir peržydėjusi“, pono Hasės žmona. Ji „kažkuo priminė sergančią paukštę.”
“Jos išpurtusiuose, senstančiuose bruožuose vis dar galėjai įžiūrėti siaurą kūdikio veidą, – nusivylusio, liūdno kūdikio veidą.“
Erich Maria Remarque
„Ji paniškai bijojo artėjančios senatvės“.
Erich Maria Remarque
Ponia Hasė nuolat kalbėjo apie tai, „kokių ji būtų turėjusi perspektyvų, jei nebūtų ištekėjusi už Hasės“. Su savo vyru ji nuolat pykdavosi, kol galiausiai jį paliko.
8. Alfonsas
Alfonsas – aludės savininkas, „gremėzdiškas, ramus žmogus“, „atsikišę žandikauliai“, „mažutės akys“, „rankos apžėlusios kaip gorilos“, „geras Lenco bičiulis“.
„Alfonso silpnybė – chorai. Ne šokiai, ne klasikinė muzika, tik chorai – vyrų ir mišrūs.“
„Alfonsas galėjo tapti pavojingas, jei kas nors tinkamai nepagerbdavo jo chorų.“
„Chorai darė jam neapsakomą įspūdį. Klausydamasis muzikos, jis darydavosi švelnus kaip stirniukas.“
Erich Maria Remarque
Alfonsas atkeršijo už savo draugo Gotfrydo mirtį – nužudė vyrą, kuris nušovė Gotfrydą.
„Dabar Gotfrydas galės ramiai gulėti.“
„Iki šiol man atrodė, kad jam neramu.“
Erich Maria Remarque
9. Roza
Roza – kapinių prostitutė, praminta „Geležine Kumele“. Ji turi mažą dukrelę, kurią įtaisė į brangų lopšelį. Savo mergaitę Roza labai myli ir už sutaupytus pinigus nuolat perka jai drabužėlius bei žaislus.
Roza vis dar myli savo dukrelės tėvą Artūrą, nors jis ja naudojosi, atimdavo uždirbtus pinigus, mušdavo ir galiausiai nuo jos pabėgo.
„Kaip jis mane lupdavo, tas mano Artūras, ir vis dėlto, jei jis įeitų dabar, katiliuką nusismaukęs ant pakaušio… Vaje tu mano, aš drebu visa vien apie tai pagalvojus!“
Erich Maria Remarque
Kai Artūras vieną dieną vėl pasirodė, greičiausiai grįžo iš įkalinimo įstaigos, Roza buvo pasiruošusi jam viską atleisti ir vėl pulti į jo glėbį.
10. Jupas
Jupas – 15-kos metų berniukas, vienintelis Oto Kėsterio autoremonto dirbtuvių tarnautojas ir tuo pačiu mokinys.
„Jis aptarnaudavo benzino siurblį, parūpindavo mums pusryčius ir vakarais aptvarkydavo dirbtuvę“.
„Jupas buvo mažytis, strazdanotas vyrukas su tokiomis didelėmis atvėpusiomis ausimis, kokių aš niekad nebuvau matęs.“
„Kėsteris tvirtino, kad jeigu Jupas iškristų iš lėktuvo, tai jam nieko neatsitiktų. Su tokiomis ausimis jis gražiai nusileistų kaip su sklandytuvu.“
Erich Maria Remarque
Vėliau Jupas panoro tapti lenktynininku ir Otas mokė jį vairuoti „Karlą“.
11. Kepėjas
Kepėjas – vienos kepyklos savininkas.
„Jo veidas, kaip ir visų kepėjų, buvo nesveikos, pilkšvos spalvos“.
„Jis atrodė lyg didelis liūdnas miltų kirminas“.
Erich Maria Remarque
Vieną naktį jis vairavo savo fordą, „buvo įkaušęs ir atsitrenkė į sieną“. Per avariją žuvo jo 34-erių metų žmona, kuri buvo ketvirtą mėnesį nėščia, o pats kepėjas net neįsibrėžė. Kepėjas vedė antrą kartą. Bet naujoji žmona nebuvo tokia gera, švelni, maloni, nuoširdi ir taupi kaip pirmoji. Kepėjas su ilgesiu ir liūdesiu prisimindavo savo pirmąją žmoną. Net užsakė savo mirusios žmonos portretą.
12. Valentinas Hauzeris
Valentinas Hauzeris – Roberto „karo metų draugas“, su Robertu kariavo vienoje kuopoje. Kare jis buvo sužeistas į koją, kuomet grįžinėjo nunešęs Robertui laiškelį. Laišką jis nešė, nes manė, kad jis yra nuo sergančios Roberto motinos, tačiau pasirodė, kad tai buvo tik reklaminis lapelis.
„Valentinas netrukus po karo paveldėjo turtą ir pradėjo girtuokliauti.“
„Jis tvirtino, kad reikia gerti už laimę, kuri leido jam išlikti gyvam per karą. Jam buvo nesvarbu, kad nuo to laiko jau buvo praslinkę keleri metai. Jis sakė, – kad ir kiek gersi už tokią laimę, vis tiek bus maža. Tai buvo vienas iš tų žmonių, kurie negalėjo atsikratyti klaikiais karo atsiminimais. Visi kiti jau daug ką buvome pamiršę, o jis atsiminė kiekvieną dieną ir kiekvieną valandą.“
„Jis visada turėdavo ką nors užgerti; man yra tekę vakarais matyti, kaip jis kokioje kaimo smuklėje užgerdavo mėnulį ar alyvų krūmą. Paskiau prisimindavo kokią nors dieną, praleistą apkasuose, kai ypač sunku buvo, ir būdavo dėkingas už tai, kad jis vis dar čia ir gali šitaip sėdėti.“
„Iš visų mano pažįstamų jis yra vienintelis žmogus, iš didelės nelaimės susikūręs mažytę laimę. Jis nebežino, ką daryti su savo gyvenimu, todėl tik džiaugiasi, kad tebėra gyvas.“
Erich Maria Remarque
13. Ferdinandas Grau
Ferdinandas Grau – tapytojas. „Jis turėjo keturiasdešimt dvejus metus.“ Nors buvo „galingo sudėjimo, buvo jautrus ir nesantūrus.“
„Jis jau seniai būtų miręs badu, jei nebūtų įgudęs vienoje srityje. Iš mirusių žmonių fotografijų jis piešė, pagal liūdinčių artimųjų užsakymus, nuostabiai tikrus portretus. Iš to jis gyveno, ir gana neblogai.“
Erich Maria Remarque
„Senasis, storasis numirėlių tepliorius“ – taip jį apibūdino Lencas. Ferdinandas nutapė ir kepėjo mirusios žmonos portretą.
Jis manė, kad žmonės užsako savo mirusių artimųjų portretus ne todėl, kad juos myli ir gerbia, bet todėl, kad juos graužia kaltė.
„Žmonės nori išpirkti tai, ką jie padarė ar norėjo padaryti blogo savo mylimiesiems velionims, kai dar šie buvo gyvi.“
Erich Maria Remarque
14. Bliumentalis
Bliumentalis – trikotažo įmonės savininkas, išmintingas verslininkas. Robertas po ilgų derybų jam pardavė kadilaką. Vėliau tą patį kadilaką Robertas vėl iš jo atpirko, kad galėtų pelningai parduoti kepėjui. Bliumentalis su Robertu tapo gerais bičiuliais. Pamatęs derybinius Roberto įgūdžius, Bliumentalis net siūlė jam darbą, tačiau Robertas atsisakė.
15. Gustavas
Gustavas – taksistas, su kuriuo susibičiuliavo Robertas, kuomet pats pradėjo dirbti taksistu. Gustavas turėjo turtingą sužadėtinę ir neskubėjo jos vesti, nes taip jam buvo patogiau. Jo būsimasis uošvis buvo „dobermanų pinčerių augintojų sąjungos antrasis sekretorius“.
„Gustavas buvo laimingas žmogus. Jo sužadėtinės tėvas ne tik augino dobermanus, bet ir turėjo smuklę – buvo „Naujosios celės” savininkas; be to, sužadėtinė turėjo plisavimo dirbtuvę. Tad Gustavui buvo geras gyvenimas. Pas uošvį jis dovanai valgė ir gėrė, o sužadėtinė skalbė ir laidė jam baltinius. Jis neskubėjo vesti. Tada jam pačiam būtų reikėję viskuo rūpintis.“
Erich Maria Remarque
Gustavas padėjo Robertui gauti šunelį, kurį šis padovanojo Patricijai.
16. Feliksas Žafė
Feliksas Žafė – profesorius, Patricijos gydytojas. Jis gydė ir jau mirusią Patricijos motiną. Feliksas mylėjo Patriciją ir ja rūpinosi. Pats Feliksas prieš 9 metus neteko savo žmonos, kuri mirė susirgusi gripu, nors buvo jauna – vos 25-erių metų moteris.
Knygos “Trys draugai” moralas
Ericho Marijos Remarko knygos „Trys draugai“ moralas – žmogaus dvasios atsparumas negandoms.
Romanas parodo, kad net ir tamsiausiais laikais žmogiškas ryšys ir užuojauta gali suteikti stiprybės ir prasmės. Tris bendražygius – Robertą, Otą ir Gotfrydą – vienija bendra patirtis Pirmajame pasauliniame kare, o jų draugystė yra vienas kito paguodos ir palaikymo šaltinis, sprendžiant gyvenimo pokario Vokietijoje iššūkius.
Romane taip pat pabrėžiama atkaklumo ir ryžto svarba susidūrus su kliūtimis. Trys draugai romano metu susiduria su daugybe iššūkių, įskaitant ekonominius sunkumus ir politinius sukrėtimus, tačiau jie nepaliauja svajoti ir palaikyti vienas kito.
Be to, romanas rodo, kad gyvenimas ne visada teisingas, o kartais tragedija ištinka be įspėjimo. Tai iliustruoja Roberto meilė Patricijai ir jos mirtis. Kūrinyje taip pat vaizdžiai parodoma, kaip svarbu branginti gyvenimo teikiamas laimės ir meilės akimirkas, net jei jos yra trumpalaikės.
Knyga „Trys draugai“ yra priminimas mums visiems, kad gyvenimas gali būti kupinas sunkumų, bet visada yra vilties, kad mūsų laukia geresnė ateitis. Romanas skatina ištverti sunkumų akivaizdoje, branginti santykius su mylimais ir artimais žmonėmis ir nenustoti svajoti.
Ko galima pasimokyti iš E.M. Remarko knygos “Trys draugai”?
Ericho Marijos Remarko knyga „Trys draugai“ moko mus keleto svarbių pamokų, kurios aktualios ir šiandien. Štai keletas dalykų, kurių galime išmokti iš šios knygos:
1. Draugystės svarba
Romane pabrėžiama stiprios draugystės, kuri gali padėti mums įveikti gyvenimo iššūkius, svarba. Trys draugai pasikliauja vienas kitu, o jų draugystė yra paguodos ir stiprybės šaltinis kiekvienam iš jų.
2. Žmogaus dvasios stiprybė
Kūrinys “Trys draugai” parodo, kad net ir susidūrę su didžiulėmis negandomis žmonės gali rasti būdų, kaip ištverti ir net kažko pasiekti gyvenime. Trys draugai susiduria su daugybe iššūkių, įskaitant ekonominius sunkumus ir politinę sumaištį, tačiau jie niekada nepasiduoda.
3. Karo poveikis žmogui
Romane vaizduojamas niokojantis karo poveikis žmogui ir visai visuomenei. Trijų draugų išgyvenimai, patirti per Pirmąjį pasaulinį karą juos persekioja dar ilgai po karo, o pokario Vokietijos politinė ir socialinė suirutė išryškina ilgalaikius karo padarinius.
4. Dabarties akimirkos branginimo svarba
Knyga “Trys draugai” primena, kad gyvenimas yra nenuspėjamas, todėl turime branginti laimės ir meilės akimirkas, net jei jos greitai praeina.
5. Vilties ir vidinės stiprybės galia
Romanas skatina visada išsaugoti viltį ir būti stipriems net ir ištikus nelaimei. Trys draugai susiduria su neaiškia ateitimi, tačiau yra pasiryžę ją pasitikti kartu, drąsiai ir tvirtai.
Apskritai, knyga „Trys draugai“ moko vertingų pamokų apie žmogiškojo ryšio, ištvermės ir vilties svarbą bei skatina branginti gyvenimo mums dovanojamas laimės ir meilės akimirkas.
Įsimintiniausia romano “Trys draugai” akimirka
Man labiausiai įsiminė romano vieta, kuomet Robertas drauge su Otu atvažiavo į sanatoriją kalnuose aplankyti Patricijos. Pat panoro dar kartą pasivažinėti „Karlu“. Leidžiantis nuo kalnų žemyn ji žvelgė į horizontą ir įsivaizdavo, kad važiuoja namo.
„Ji tylėjo ir žiūrėjo žemyn.“ „Pakėlė akis, ir jos veidas staiga tarsi sukrito iš skausmo. Ūmai aš pamačiau, kad ji viską žino. Ji žino, kad niekad nebepersikels per tą negailestingą kalnų keterą, dunksančią prie horizonto; ji žinojo tai ir norėjo paslėpti, lygiai taip pat, kaip mes stengėmės nuslėpti tai nuo jos, bet akimirką ji nesusivaldė, ir visas pasaulio skausmas ištryško jai iš akių.“
Eric Maria Remarque
Kodėl būtent toks knygos pavadinimas?
Pavadinimas „Trys draugai“ parodo, kad romane bus kalbama apie tris bičiulius. Šiuo atveju apie Robertą Lokampą, Otą Kėsterį ir Gotfrydą Lencą. Šiame kūrinyje tris draugus sieja ryšys, susiformavęs dar tarnyboje Pirmajame pasauliniame kare. Išgyvenimai kare jiems paliko gilų įspūdį, o draugystė išliko ir po karo. Pavadinimas „Trys draugai“ pabrėžia jų draugystės svarbą romane ir leidžia manyti, kad jų bičiulystė bus pagrindinė knygos tema.
Ar knyga “Trys draugai” parašyta remiantis tikra istorija?
“Trys draugai” yra grožinės literatūros kūrinys ir nėra paremtas tikra istorija. Tačiau Erichas Marija Remarkas, remdamasis savo, kaip Pirmojo pasaulinio karo veterano, patirtimi, romane sukūrė ryškų pokario Vokietijos vaizdą.
Remarkas buvo vokiečių kareivis Pirmojo pasaulinio karo metais ir buvo ne kartą sužeistas. Vėliau jis tapo rašytoju ir labiausiai yra žinomas dėl parašyto romano „Vakarų fronte nieko naujo“, kuris taip pat paremtas jo patirtimi kare. Romanas „Trys draugai“ buvo išleistas 1936 m. ir atspindi Remarko nusivylimą to meto politiniu ir socialiniu klimatu Vokietijoje.
Nors knyga „Trys draugai“ yra grožinės literatūros kūrinys, jame labai tikroviškai vaizduojamos problemos ir iššūkiai, su kuriais susidūrė paprasti Vokietijos žmonės tokiu neramiu laikotarpiu tarp dviejų pasaulinių karų.
Koks yra knygos “Trys draugai” stilius ir struktūra?
Ericho Marijos Remarko knygos „Trys draugai“ stilių ir struktūrą galima apibūdinti kaip realizmo, simbolizmo ir sąmonės srauto pasakojimo mišinį.
Realizmas: Remarko romanas žinomas dėl ryškaus ir tikroviško laikotarpio po Pirmojo pasaulinio karo Vokietijoje vaizdavimo. Romane vaizduojami tuo metu šaliai būdingi ekonominiai sunkumai, politinė suirutė ir socialiniai neramumai, išsamiai aprašoma paprastų žmonių kasdienybė.
Simbolika: romane taip pat naudojama simbolika. Pavyzdžiui, Patricijos liga ir jos kova su liga gali būti laikoma kaip bendro nusivylimo ir nevilties, apėmusios Vokietiją po karo, simboliu. Panašiai nebaigtas remontuoti automobilis, prie kurio Robertas, Otas ir Gotfrydas dirbo per visą romane aprašomą laikotarpį, gali būti laikomas draugų vilčių ir svajonių apie geresnę ateitį simboliu.
Sąmonės srautas: romane taip pat naudojama sąmonės srauto pasakojimo technika, kad būtų galima suprasti veikėjų mintis ir jausmus. Pasakojimas keičiasi pirmyn ir atgal tarp Roberto pasakojimo pirmuoju asmeniu ir jo vidinio monologo, kuris dažnai susilieja su jo prisiminimais ir svajonėmis.
Pagal struktūrą romaną „Trys draugai“ galima suskirstyti į penkias dalis, kurių kiekviena apima skirtingą trijų bendražygių gyvenimo laikotarpį. Romane laikomasi chronologinės tvarkos, bet taip pat naudojami prisiminimai, kad būtų pateikta pagrindinė informacija apie veikėjus ir jų patirtį per Pirmąjį pasaulinį karą. Apskritai romano stilius ir struktūra kartu sukuria išraiškingą pokario gyvenimo vaizdą Vokietijoje.
Kokios E.M. Remarko kūrinio “Trys draugai” stipriosios pusės?
Ericho Marijos Remarko kūrinys „Trys draugai“ turi keletą stipriųjų pusių:
1. Realistiškas Vokietijos po Pirmojo pasaulinio karo vaizdavimas
Romane vaizdingai ir autentiškai pavaizduotas ekonominis, socialinis ir politinis klimatas Vokietijoje po Pirmojo pasaulinio karo. Remarque’as remiasi savo, kaip kario, patirtimi, kad sukurtų įtikinamą pokario vaizdą ir tiksliai pavaizduotų sunkumus, su kuriais susidūrė paprasti žmonės po karo.
2. Sudėtingi personažai
Trys pagrindiniai romano veikėjai Robertas, Otas ir Gotfrydas yra sudėtingi ir pilnai atskleisti personažai, pasižymintys skirtingomis asmeninėmis savybėmis. Veikėjų tarpusavio santykiai taip pat yra daugiasluoksniai, atspindintys tikros draugystės sudėtingumą.
3. Emocinis gylis
Romane nagrinėjamos meilės, netekties ir kovos ieškant prasmės ir tikslo neramiame pasaulyje temos. Veikėjų išgyvenimai yra giliai išjausti ir sukelia skaitytojui įvairiausių emocijų – nuo empatijos iki liūdesio, vilties ir nevilties.
Apskritai „Trys draugai“ yra puikiai parašytas ir emociškai stiprus romanas, kuriame autentiškai pavaizduotas gyvenimas pokario Vokietijoje.
Kokios E.M. Remarko romano “Trys draugai” silpnosios pusės?
Nors Ericho Marijos Remarko romanas „Trys draugai“ turi daug stipriųjų pusių, šis kūrinys taip pat turi ir keletą silpnųjų:
1. Lėtas tempas
Kai kuriems skaitytojams gali atrodyti, kad romanas yra lėtas, ypač vidurinėse kūrinio dalyse, kur daugiausia dėmesio skiriama kasdieniam veikėjų gyvenimui. Dėl to kai kuriems skaitytojams gali būti sunku įsitraukti į istoriją.
2. Kai kurie veikėjai nėra plačiai apibūdinti
Nors pagrindiniai romano veikėjai – Robertas, Otas ir Gotfrydas – yra gerai išvystyti, kai kurie antraeiliai romano veikėjai yra mažiau apibūdinti ir atskleisti. Dėl to skaitytojams gali būti sudėtinga visapusiškai pajusti ryšį su visais veikėjais.
Kokia yra E.M. Remarko romano “Trys draugai” istorinė vertė?
Ericho Marijos Remarko romanas „Trys draugai“ turi didelę istorinę vertę kaip literatūros kūrinys, kuriame unikaliai ir įžvalgiai vaizduojama Vokietija po Pirmojo pasaulinio karo.
Pirma, romane detaliai ir autentiškai atvaizduojamas ekonominis, socialinis ir politinis klimatas Vokietijoje pokario laikotarpiu. Remarque’as, kuris buvo Pirmojo pasaulinio karo veteranas, remiasi savo patirtimi, kad sukurtų ryškų ir tikslų, sunkumų ir iššūkių, su kuriais susidūrė paprasti žmonės po karo, vaizdą. Tai yra vertingas istorinis šio laikotarpio Vokietijos istorijos įrašas.
Antra, romanas atspindi platesnį to meto kultūrinį ir intelektualinį klimatą. Romanas buvo išleistas 1936 m., per didelių politinių ir socialinių sukrėtimų Vokietijoje laikotarpį. Romane nusivylimo, nevilties, prasmės ir tikslo paieškos temos gali būti vertinamos kaip atsakas į iššūkius, su kuriais tuo metu susidūrė Vokietija.
Galiausiai „Trys draugai“ turi ir platesnę istorinę reikšmę kaip literatūros kūrinys, gvildenantis universalias temas, peržengiančias laiką ir vietą. Romane dėmesys meilei, netektims ir prasmės paieškoms audringame pasaulyje susilaukė atgarsio tarp skaitytojų visame pasaulyje, todėl jis yra vertingas indėlis į pasaulinės literatūros lobyną.
Apskritai, knyga „Trys draugai“ turi didelę istorinę vertę kaip literatūros kūrinys, kuriame unikaliai ir įžvalgiai vaizduojama Vokietija po Pirmojo pasaulinio karo, kartu atspindinti platesnes to meto kultūrines ir intelektualines tendencijas.
Ar E.M. Remarko knyga “Trys draugai” yra aktuali šiais laikais?
Taip, Ericho Marijos Remarko knyga „Trys draugai“ tebėra aktuali ir šiandien, nes joje nagrinėjamos nesenstančios temos, vis dar aktualios šiuolaikinėje visuomenėje.
Pirma, romane nagrinėjamas karo poveikis žmonėms ir visuomenei bei iššūkiai, su kuriais susiduria karo veteranai grįžę į civilinį gyvenimą. Ši tema vis dar aktuali ir šiandien, nes pastarųjų karinių konfliktų veteranai ir toliau kovoja su tokiomis problemomis kaip PTSD (potrauminis streso sutrikimas), fizinė negalia ir sunkumai įsiliejant į civilinį gyvenimą.
Antra, romane nagrinėjamos platesnės problemos – nusivylimo, nevilties, gyvenimo prasmės ir tikslo ieškojimo. Tai universalios temos, aktualios ir šiandien. Vis sudėtingesniame ir neaiškesniame pasaulyje daugelis žmonių kelia klausimus apie savo gyvenimo prasmę ir tikslą, o romanas siūlo įžvalgas, kurios ir šiandien yra vertingos.
Galiausiai, romane tyrinėjimos santykių, meilės ir praradimų temos ir šiandien ras atgarsį tarp skaitytojų. Romane jautriai vaizduojamas žmonių santykių sudėtingumas ir būdai, kuriais meilė ir praradimai gali įtakoti ir keisti mūsų gyvenimą.
Apskritai, „Trys draugai“ yra nesenstantis literatūros kūrinys, kuris išlieka aktualus ir šiandien, nes jame gvildenamos temos ir išgyvenimai, kurie vis dar aktualūs ir reikšmingi šiuolaikiniam skaitytojui.
Kokio amžiaus skaitytojui skirtas E.M. Remarko romanas “Trys draugai”?
Ericho Marijos Remarko knyga „Trys draugai“ paprastai laikoma romanu skirtu suaugusiems, nes jame nagrinėjamos brandžios temos ir yra suaugusiems skirto turinio, kuris gali netikti jaunesniems skaitytojams.
Romane nagrinėjamos tokios problemos kaip karas, smurtas, politiniai sukrėtimai ir žmonių santykių sudėtingumas, jame yra atviro smurto ir seksualinio turinio scenų. Todėl rekomenduojama 18 metų ir vyresniems skaitytojams.
Kiekvieno žmogaus brandos lygis ir skaitymo pomėgiai skiriasi. Todėl net ir kai kurie jaunesni skaitytojai gali puikiai perprasti romano temas ir turinį. Tačiau svarbu, kad tėvai ir pedagogai pasirūpintų, kad jaunesni skaitytojai būtų pasirengę brandžiam knygos turiniui.
Kam turėtų patikti knyga “Trys draugai”?
Ericho Marijos Remarko knyga „Trys draugai“ – tai romanas, patiksiantis skaitytojams, mėgstantiems grožinę literatūrą, istorinę fantastiką ir personažais grįstas istorijas, kuriose nagrinėjamos sudėtingos temos ir personažų patirtis.
Romanas ypač patiks skaitytojams, kurie domisi Vokietijos istorija ir kultūra, nes jame vaizdingai ir autentiškai pavaizduota Vokietija po Pirmojo pasaulinio karo. Knyga patiks skaitytojams, kurie domisi socialiniais ir politiniais šio laikotarpio aspektais.
Tikėtina, kad romanas patiks ir skaitytojams, kurie domisi žmogaus patirtais išgyvenimais kare ir jų grįžimu į civilinį gyvenimą po karo. Romane nagrinėjama fizinė, emocinė ir psichologinė žala, kurią karas padaro tiek kareiviams, tiek civiliams – paprastiems žmonėms, ir parodo kaip žmonės kovoja su patirtomis psichologinėmis ir fizinėmis traumomis ir praradimais.
Galiausiai, romanas patiks skaitytojams besidomintiems meilės, praradimo, gyvenimo prasmės ir tikslo paieškos temomis. Romano veikėjai sudėtingi ir įdomūs, o jų santykiai vaizduojami jautriai ir giliai.
Apskritai „Trys draugai“ yra romanas, kuris patiks skaitytojams, kurie mėgsta grožinę literatūrą ir yra suinteresuoti tyrinėti žmogaus patirties sudėtingumą istoriniame ir kultūriniame kontekste.
Kam E.M. Remarko romanas “Trys draugai” nepatiks?
Nors Ericho Marijos Remarko romanas „Trys draugai“ yra puikus ir patrauklus, kai kuriems skaitytojams knyga gali nepatikti arba jie gali nesugebėti jos tinkamai įvertinti.
Pirma, skaitytojams, ieškantiems greito veiksmo ar siužeto pagrįstos istorijos, romanas gali pasirodyti per daug lėtas. Romane daugiausia dėmesio skiriama veikėjų vystymui, o sudėtingos temos ir patirtis nagrinėjama per pagrindinių veikėjų patirtį, o ne pasikliaujant siužeto vingiais ar veiksmų sekomis.
Antra, skaitytojams, kurie jautriai reaguoja į suaugusiems skirtą turinį, pvz., atvirą smurtą, seksualinį turinį ir griežtą kalbą, romanas gali trikdyti arba atrodyti įžeidžiantis. Romane yra smurto ir seksualinio turinio scenų, o vartojama kalba kartais gali būti atvira ir pernelyg tiesmukiška.
Galiausiai skaitytojams, kurie nesidomi Vokietijos istorija ar kultūra, romanas gali atrodyti mažiau patrauklus, nes jo veiksmas vyksta Vokietijoje po Pirmojo pasaulinio karo ir nagrinėja tam laikui bei vietai būdingas socialines ir politines problemas.
Apskritai, nors „Trys draugai“ yra puikus romanas, kai kuriems skaitytojams gali nepatikti jo stilius, temos ar turinys.
Įdomūs faktai apie E.M. Remarko knygą “Trys draugai”
Štai keletas įdomių faktų apie E.M. Remarko knygą „Trys draugai“:
- Romanas buvo išleistas 1936 m., likus vos keleriems metams iki Antrojo pasaulinio karo pradžios. Ankstesnis E.M. Remarko romanas „Vakarų fronte nieko nauja“ sulaukė didžiulės sėkmės ir padarė jį tarptautiniu mastu žinomu rašytoju.
- „Trys draugai“ 1938 m. buvo ekranizuotas. Pagal romaną buvo sukurtas filmas, kuriame vaidino Robertas Tayloras ir Margaret Sullavan. Filmą režisavo Frankas Borzage’as. Šis filmas sulaukė didžiulės sėkmės.
- Romanas iš dalies yra autobiografinis, paremtas paties Remarko, kaip Pirmojo pasaulinio karo veterano ir Vokietijos komunistų partijos nario, patirtimi 1920m.
- Romaną “Trys draugai” kartu su kitais Remarko kūriniais uždraudė nacių vyriausybė Vokietijoje. Draudimas galiojo iki Antrojo pasaulinio karo pabaigos.
- Romanas “Trys draugai” yra išverstas į daugiau nei 20 kalbų ir visame pasaulyje parduota milijonai knygos kopijų. Jis laikomas vienu iš svarbiausių E.M. Remarko kūrinių ir plačiai vertinamas kaip XX amžiaus literatūros klasika.
- E.M. Remarkas knygą „Trys draugai“ parašė gyvendamas Šveicarijoje, pabėgęs iš Vokietijos 1933 m., kai į valdžią atėjo nacių partija. Romane atsispindi jo nusivylimas politine ir socialine Vokietijos 1920 -1930 metų tikrove.
Žymiausios Ericho Marijos Remarko knygos
- Svajonių kambarys (1919)
- Gema (1924)
- Stotis ties horizontu (1928)
- Vakarų fronte nieko naujo (1929)
- Kelias atgal (1931)
- Trys draugai (1936)
- Mylėk savo artimą (1941)
- Triumfo arka (1945)
- Gyvybės kibirkštis (1952)
- Laikas gyventi ir laikas mirti (1954)
- Juodasis obeliskas (1956)
- Dangus neturi išrinktųjų (1961)
- Naktis Lisabonoje (1963)
- Šešėliai rojuje (1971)
Kiek laiko užtruks perskaityti E.M. Remarko knygą “Trys draugai”?
- Lėtas skaitytojas knygą perskaitys per 10–12 valandų.
- Vidutinio greičio skaitytojas knygą perskaitys per 7–8 valandas.
- Greitas skaitytojas knygą gali perskaityti per 4–5 valandas.
Noriu atkreipti dėmesį, kad tai yra tik apytiksliai skaičiavimai, o tikrasis knygos skaitymo laikas gali skirtis priklausomai nuo įvairių veiksnių, tokių kaip skaitytojo susikaupimo lygis ir galimi trukdžiai.
- Jeigu nuspręsite klausytis šios knygos audio versijos iš audioteka.lt, tuomet išklausysite šį romaną per 15 val. 36 min.
Kur galima įsigyti šią knygą?
Knygą galima įsigyti daugelyje knygynų ir internetinių knygų parduotuvių. Populiarios knygos, tokios kaip E.M. Remarko “Trys draugai” greitai išparduodamos, todėl patikrinkite visas žemiau pateiktas internetines parduotuves, kad rastumėte šią knygą prekyboje už geriausią kainą. Gero skaitymo!