Pietų miego nauda organizmui
| |

Pietų miego nauda organizmui

Pasidalinkite šiuo straipsniu su kitais:

Pietų miegas gali būti naudingas įvairaus amžiaus žmonėms. Net ir trumpas pietų miegas gali suteikti jėgų ir padidinti energijos lygį likusiai dienos daliai.

Pietų miegas yra ypač svarbus vaikams. Pakankamai miegodami vaikai puikiai auga ir tinkamai vystosi. Šiame straipsnyje pakalbėsime apie pietų miego naudą tiek suaugusiems, tiek vaikams, taip pat aptarsime galimą neigiamą pietų miego poveikį, apie kurį taip pat svarbu žinoti.

Pietų miego nauda organizmui

Kiek laiko reikia miegoti suaugusiems (18-64 m.)

Pietų miegas padidina energijos lygį, budrumą, aktyvumą ir produktyvumą, mažina stresą ir nerimą, gerina nuotaiką, atmintį, dėmesingumą, kūrybiškumą ir kitas pažinimo funkcijas, taip pat stiprina imunitetą, o vaikams pietų miegas ypač svarbus geram jų augimui ir vystymuisi.

1. Pietų miegas padidina energijos lygį, budrumą ir produktyvumą

Vienas iš pagrindinių pietų miego privalumų – didesnis energijos lygis. Kai jaučiatės pavargę, gali būti sunku išlikti budriems ir susikoncentruoti į užduotis. Pietų miegas suteikia jūsų kūnui poilsį, reikalingą persikrauti ir padidina energijos lygį. Todėl po pietų miego jums lengviau išlikti budriems, dėmesingiems ir produktyviems.

2. Pietų miegas mažina stresą ir nerimą

Pietų miego nauda organizmui - Pietų miegas mažina stresą ir nerimą

Pietų miegas padeda sumažinti stresą ir nerimą. Kai miegate, jūsų kūnas ir protas turi galimybę atsipalaiduoti, o tai sumažina stresą ir nerimą, kurie gali kilti dėl įtampos darbe ar aktyvaus gyvenimo būdo.

Kai patiriame stresą, mūsų kūnas išskiria hormoną kortizolį, kuris gali neigiamai paveikti mūsų imuninę sistemą ir kitas organizmo funkcijas. Pietų miegas padeda sumažinti kortizolio kiekį ir pagerina bendrą savijautą.

Popiečio miegas taip pat gali padėti pagerinti jūsų nuotaiką ir tokiu būdu sumažinti depresijos bei nerimo jausmus. Kai esate pavargęs ir išsekęs, gali būti sudėtinga išlaikyti teigiamą požiūrį į gyvenimą. Tačiau pietų miegas gali atgaivinti protą ir kūną, todėl pagerės jūsų nuotaika ir sumažės nerimas.

Galiausiai, miegas gali padidinti produktyvumą, o tai taip pat gali padėti sumažinti streso lygį. Kai jaučiatės įsitempę, gali būti sunku susikaupti ir tinkamai atlikti užduotis. O pailsėjus, viskas sekasi žymiai geriau, tuomet ir streso patiriate mažiau.

3. Pietų miegas stiprina imunitetą

Pietų miego nauda organizmui - Pietų miegas stiprina imunitetą

Pietų miegas ne tik sumažina kortizolio kiekį, bet ir sustiprina mūsų imuninės sistemos veiklą. Kol mes miegame, mūsų kūnas gamina baltymus, vadinamus citokinais, kurie padeda kovoti su infekcijomis, uždegimu ir stresu.

Be to, kaip minėjau anksčiau, pietų miegas padidina mūsų energijos lygį, o tai leidžia mums užsiimti sveikais įpročiais, kurie stiprina mūsų imunitetą. Pavyzdžiui, turėdami daugiau energijos, galite dažniau sportuoti ir taip pagerinti savo sveikatą bei sustiprinti imunitetą.

4. Pietų miegas pagerina atmintį

Pietų miego nauda organizmui - Pietų miegas pagerina atmintį

Taip pat įrodyta, kad pietų miegas pagerina atmintį. Tyrimai parodė, kad žmonės, miegantys pietų miego, geriau atsimena informaciją ir atlieka sudėtingas užduotis, nes pietų miego metu jų smegenys turėjo galimybę pailsėti ir persikrauti.

Pietų miegas gerina atmintį, nes jis suteikia smegenims galimybę konsoliduoti ir apdoroti informaciją. Popiečio miego metu smegenys sutvirtina prisiminimus, perkeldamos juos iš trumpalaikės atminties į ilgalaikę. Šis procesas padeda sustiprinti neuroninius ryšius, susijusius su prisiminimais, todėl vėliau juos lengviau atkurti. Todėl dienos miegas gali padėti jūsų smegenims įtvirtinti ankstesnius dienos prisiminimus, o tai gali pagerinti jūsų gebėjimą juos prisiminti vėliau.

Be atminties konsolidavimo, pietų miegas gali pagerinti neseniai išgirstos ar išmoktos informacijos prisiminimą. Pavyzdžiui, vienas atliktas tyrimas parodė, kad tie tyrimo dalyviai, kurie miegojo pietų miego po to, kai išmoko žodžių sąrašą, geriau atliko atminties prisiminimo užduotį nei tie, kurie nenusnūdo pietų. Taigi, pietų miegas gali pagerinti mokymąsi ir naujos informacijos įsiminimą.

Pietų miegas taip pat gali padėti atrinkti reikiamą informaciją nuo perteklinės. Kai patiriame informacijos perteklių, gali būti sunku prisiminti konkrečias detales. Pietų miegas gali padėti išvalyti tam tikrą netvarką mūsų mintyse, todėl bus lengviau sutelkti dėmesį į prisiminimus, kuriuos norime išsaugoti.

5. Pietų miegas pagerina dėmesingumą

Pietų miego nauda organizmui - Pietų miegas pagerina dėmesingumą

Pietų miegas leidžia jūsų smegenims pailsėti ir persikrauti, o tai padeda kovoti su psichiniu nuovargiu ir padidina budrumą bei dėmesingumą. Kai ilgai nemiegame, mūsų dėmesys mažėja ir tampame labiau išsiblaškę. Pietų miegas gali padėti su tuo kovoti, nes suteikia mūsų smegenims galimybę persikrauti. Po pietų miego mes galime grįžti prie užduočių labiau susikaupę ir dėmesingesni.

6. Pietų miegas padidina kūrybiškumą

Pietų miego nauda organizmui - Pietų miegas padidina kūrybiškumą

Nustatyta, kad pietų miegas yra naudingas mūsų kūrybiškumui. Kai mes miegame, mūsų protas ir kūnas atsipalaiduoja, o tai paskatina atviresnį ir kūrybiškesnį mąstymą. Be to, pietų miego metu mes dažnai patenkame į REM miego fazę, kurios metu mums kyla unikalios, kūrybiškos idėjos.

Svarbu paminėti, kad pietų miegas stimuliuoja abi smegenų pusrutulių puses, o tai padidina mūsų kūrybinį mąstymą ir problemų sprendimo gebėjimus.

Galiausiai, pietų miegas pagerina mūsų nuotaiką, o tai taip pat gali teigiamai paveikti mūsų kūrybiškumą, nes būdami geros nuotaikos tampame atviresni naujoms idėjoms.

Pietų miegas, skatina mus atsipalaiduoti, svajoti, gerina smegenų veiklą ir nuotaiką. Todėl popiečio miegas yra veiksmingas būdas paskatinti mūsų kūrybiškumą.

Taigi, kai kitą kartą jums prireiks kūrybinio įkvėpimo, apsvarstykite galimybę trumpam nusnūsti ir pažiūrėkite, kaip tai paveiks jūsų kūrybiškumą.

5. Pietų miegas pagerina nuotaiką

Pietų miego nauda organizmui - Pietų miegas pagerina nuotaiką

Pietų miegas pagerina mūsų nuotaiką. Kai esame pavargę, dažniau jaučiamės irzlūs, nerimastingi ar prislėgti. Net ir trumpas pietų miegas gali padėti atkurti stabilesnę emocinę būseną ir pagerinti mūsų nuotaiką.

Be to, pietų miegas ne tik sumažina stresą, padidina energijos lygį, bet ir padidina serotonino kiekį smegenyse. Serotoninas yra neuromediatorius, kuris yra susijęs su laime ir teigiamomis emocijomis, todėl padidindami jo kiekį pietų miego metu, galime pagerinti savo nuotaiką ir savijautą.

6. Pietų miegas ypač svarbus vaikų augimui ir vystymuisi

Pietų miego nauda organizmui - Pietų miegas ypač svarbus vaikų augimui ir vystymuisi

Pietų miegas yra ypač svarbus vaikams, nes jis vaidina lemiamą vaidmenį jų augimo ir vystymosi procese. Miego metu organizmas gamina augimo hormoną, kuris yra būtinas fiziniam augimui ir vystymuisi.

Pietų miegas taip pat pagerina vaikų atmintį ir padeda išsaugoti naują informaciją, o tai ypač svarbu mažiems vaikams, kurie nuolat mokosi ir lavina naujus įgūdžius.

Be to, pietų miegas padeda vaikams pasikrauti ir išlaikyti tolygų energijos lygį visą dieną. Pietų miegas padeda pagerinti jų nuotaiką ir elgesį. Vaikai, kurie nepakankamai miega, yra dirglūs, hiperaktyvūs ir sunkiai susikaupia, o tai gali turėti įtakos jų mokymuisi ir vystymuisi.

Taip pat verta paminėti, kad mažų vaikų miego poreikiai yra didesni nei suaugusiųjų, o pietų miegas gali padėti užtikrinti, kad jie išmiegotų pakankamą kiekį valandų, būtiną jų augimui ir vystymuisi. Pietų miegas taip pat gali padėti išvengti per didelio nuovargio, dėl kurio vaikai gali sunkiau užmigti naktį.

Todėl tėvai turėtų pasirūpinti pakankamos trukmės vaiko pietų miegu, atsižvelgdami į savo vaiko amžių ir individualius poreikius.

Plačiau apie tai kiek kūdikiui nuo gimimo iki 12 mėnesių amžiaus reikėtų miegoti naktį, kiek valandų jis turėtų miegoti dieną ir kiek jis turėtų būdrauti, galite paskaityti kitame mano straipsnyje: Kūdikio miego ir būdravimo laikas pagal amžių: Nuo gimimo iki 12 mėnesių

Ženklai, rodantys, kad jūsų vaikui reikia pietų miego

Ženklai, rodantys, kad jūsų vaikui reikia pietų miego

Yra keletas požymių, rodančių, kad jūsų vaikui jau reikia pietų miego. Jeigu jūsų vaikas irzlus ir kaprizingas, žiovauja, trina akis, sunkiai susikaupia, nebesidomi žaislais ar žaidimais, nenori valgyti, atrodo mieguistas, tai rodo, kad greičiausiai jūsų vaikui atėjo metas pietų miegui.

1. Irzlumas ir kaprizingumas

Jei jūsų vaikas nervingas, lengvai susierzina arba linkęs į pykčio priepuolius, tai gali būti ženklas, kad jam reikia pamiegoti.

2. Žiovavimas ir akių trynimas

Jei jūsų vaikas dažnai žiovauja, trina akis arba atrodo mieguistas, tai gali būti ženklas, kad jam reikia pamiegoti.

3. Dėmesio ir koncentracijos praradimas

Jei jūsų vaikui sunku susikaupti, susikoncentruoti į užduotis arba atrodo, kad jis lengvai išsiblaško, tai gali būti ženklas, kad jam reikia nusnūsti.

4. Lėti fiziniai judesiai

Jei jūsų vaikas juda lėtai, atrodo mieguistas arba jam atrodo neįdomu žaisti ar tyrinėti aplinką, tai gali būti ženklas, kad jam reikia nusnūsti.

5. Sumažėjęs apetitas

Jei jūsų vaikas nenori valgyti, atrodo mažiau alkanas nei įprastai arba valgo ilgiau nei įprastai, tai gali būti ženklas, kad jam reikia pamiegoti.

Svarbu pažymėti, kad šie požymiai taip pat gali rodyti ir kitas problemas – tai gali būti kokio nors negalavimo simptomai. Todėl, sprendžiant, ar vaikui reikia pietų miego, svarbu atsižvelgti į bendrą vaiko elgesį ir įpročius, taip pat į jo miego poreikius pagal amžių.

Ženklai, rodantys, kad jums pačiam reikia pietų miego

Ženklai, rodantys, kad jums pačiam reikia pietų miego

Jeigu jaučiate mieguistumą, jums sunku susikaupti ir išlaikyti dėmesį, jeigu sumažėjo jūsų produktyvumas, sunku mąstyti, jaučiate energijos trūkumą, sudirgimą, skaudą galvą ar jaučiate raumenų įtampą, atėjo metas pietų miegui.

1. Mieguistumas

Jei dieną jaučiatės mieguistas, tai gali būti ženklas, kad jūsų kūnui reikia šiek tiek poilsio.

2. Sunkumas susikaupti

Jeigu jums sunku susikoncentruoti į užduotis arba lengvai išsiblaškote, tai gali būti ženklas, kad jums reikia pertraukos – nors trumpo pietų miego.

3. Sumažėjęs produktyvumas

Jeigu jums sunku atlikti užduotis arba jaučiatės mažiau produktyvūs nei įprastai, tai gali būti ženklas, kad jums reikia nusnūsti, kad pasikrautumėte energijos.

4. Jaučiamas dirglumas

Jei jaučiatės labiau irzlūs nei įprastai, tai gali būti ženklas, kad jaučiate nuovargį ir jums reikia šiek tiek pailsėti.

5. Energijos trūkumas

Jei jaučiate jėgų stoką arba jums sunku ištverti visą darbo dieną, tai gali būti ženklas, kad jums reikia nusnūsti, kad papildytumėte energijos lygį.

6. Galvos skausmas arba raumenų įtampa

Jei jaučiate galvos skausmą ar raumenų įtampą, tai gali būti ženklas, kad patiriate stresą ar įtampą, ir jums gali būti naudinga pamiegoti pietų, kad galėtumėte atsipalaiduoti.

7. Sutrikęs mąstymas

Jei jums sunku priimti sprendimus arba darote daugiau klaidų nei įprastai, tai gali būti ženklas, kad jums reikia pertraukos, kad pagerėtų pažinimo funkcijos.

Atminkite, kad įsiklausydami į savo kūną ir prireikus darydami pertraukėles – trumpam nusnūsdami, galite pagerinti produktyvumą, nuotaiką ir bendrą savijautą. Taigi, jei jaučiate kurį nors iš šių požymių, apsvarstykite galimybę trumpai nusnūsti, kad galėtumėte atgauti jėgas ir jaustis žvalesni bei labiau susikaupę.

Neigiamas pietų miego poveikis

Neigiamas pietų miego poveikis

Nors pietų miegas turi daug privalumų, taip pat reikia žinoti ir apie keletą galimų neigiamų pietų miego poveikių organizmui:

  1. Kai kurie žmonės dėl pietų miego gali sunkiau užmigti naktį.
  2. Be to, kai kurie žmonės gali patirti mieguistumo ar dezorientacijos jausmą, kuris gali atsirasti iškart pabudus po miego.

Norint išvengti šio neigiamo pietų miego poveikio, svarbu pietų miego miegoti tinkamu metu ir tinkamą laiko tarpą. Apie tai plačiau pakalbėsime skyriuje apie pietų miego patarimus.

Pietų miego patarimai

Pietų miego patarimai

Kokybiškam pietų miegui svarbi jo trukmė, dienos metas – ne per arti vakaro, tinkama miegui aplinka – pritemdytas kambarys, komfortabili temperatūra, patogi pagalvė ir jauki antklodė. Be to, svarbu, kad jūsų pietų miego netrikdytų aplinkinis triukšmas, telefono skambučiai ar žinutės. Nemažiau svarbu, ką valgote ir geriate prieš pietų miegą. Nerekomenduoja vartoti kofeino ir valgyti sunkaus, riebaus ar daug cukraus turinčio maisto prieš pat pietų miegą.

1. Tinkamai pasirinkite metą pietų miegui ir pietų miego trukmę

Idealus laikas pietų miegui paprastai yra apie vidurdienį, nuo 13 iki 15 val. Jeigu miegosite vėliau, gali būti sunkiau užmigti naktį.

Labai svarbi ir pietų miego trukmė. Per trumpas miegas gali būti neveiksmingas, o per ilgas pietų miegas gali sukelti mieguistumą. Suaugusiems žmonėms pietų miego rekomenduojama miegoti nuo 20 iki 30 minučių. Jeigu miegosite ilgiau, gali būti sunkiau užmigti naktį.

2. Raskite ramią erdvę pietų miegui

Jeigu esate namuose, turbūt nekils sunkumų – galėsite nusnausti patogiai įsitaisę savo lovoje. Tačiau, jeigu esate darbe, teks labiau pasistengti. Suraskite ramią ir nuošalią erdvę, kurioje galėtumėte snausti netrukdomi. Galite naudoti konferencijų salę arba tam skirtą miego kambarį, jeigu jūsų darbo vietoje tokia yra. Jeigu turite savo kabinetą, tuomet dar geriau – tikėtina, kad niekas jums netrukdys pogulio metu. Jeigu darbo taisyklės nedraudžia, užsirakinkite kabineto duris, kad bendradarbiai ar klientai netrukdytų jūsų pietų miego.

3. Pritemdykite šviesą

Šviesų pritemdymas gali padėti sukurti atpalaiduojančią atmosferą, skatinančią miegoti. Išjunkite lubose esantį apšvietimą ir verčiau naudokite stalinę lempą arba natūralią dienos šviesą, sklindančią iš už lango. O dar geriau užtraukite naktines užuolaidas ar uždarykite žaliuzes, kad susikurtumėte pritemdytą miego aplinką.

4. Sureguliuokite tinkamą temperatūrą

Pasirūpinkite, kad erdvėje, kurioje miegosite būtų ne per karšta ir ne per šalta. Puiku, jeigu turite galimybę atidaryti langą ir įleisti šviežio oro. Taip jūsų pietų miegas bus dar kokybiškesnis.

5. Naudokite patogią patalynę

Jeigu miegate namuose, tuomet keblumų nekils – miegosite ant savo patogios pagalvės, apsikloję savo jaukia antklode. Jeigu dirbate ir turite tokią galimybę, iš namų atsineškite patogią antklodę ir pagalvę. Tai gali padėti susikurti pažįstamą ir patogią miego aplinką ir pagerinti jūsų pietų miegą.

6. Nustatykite žadintuvą

Nustatykite žadintuvą, kuris pažadintų jus tinkamu laiku iš pietų miego. Tai gali padėti išvengti persimiegojimo ir mieguistumo jausmo pabudus. Be to, jeigu snaudžiate darbe pietų pertraukos metu, laiku pabusti yra dar svarbiau – žadintuvas padės jums nepavėluoti į darbą.

7. Išjunkite telefono garsą

Prieš užmigdami patikrinkite, ar išjungėte savo mobilaus telefono garsą. Telefonas turi tokią savybę skambėti pačiu netinkamiausiu metu, todėl pasirūpinkite, kad kol miegosite jūsų netrukdytų netikėti skambučiai ar žinutės.

8. Naudokite triukšmą slopinančias ausines arba ausų kištukus

Jei nerandate visiškai ramios vietos savo pietų miegui, apsvarstykite galimybę naudoti triukšmą slopinančias ausines arba ausų kištukus, kad užblokuotumėte bet kokį dėmesį blaškantį garsą, trukdantį jūsų popiečio miegui.

9. Venkite kofeino prieš pietų miegą

Prieš miegą svarbu vengti kofeino, nes jis gali trukdyti jums užmigti ir gerai išsimiegoti.

Kofeinas yra stimuliatorius, galintis sutrikdyti natūralius organizmo miego procesus, todėl pietų miego metu jums bus sunkiau užmigti ir gerai išsimiegoti.

Be to, kofeino pusinės eliminacijos laikas yra maždaug 5–6 valandos, o tai reiškia, kad gali praeiti kelios valandos, kol kofeino poveikis išnyks. Tai reiškia, kad kofeino vartojimas per arti pietų miego gali sutrikdyti jūsų organizmo gebėjimą užmigti.

Apskritai, jei planuojate nusnūsti dieną, patartina vengti kofeino vartojimo likus kelioms valandoms iki pietų miego, kad galėtumėte kuo geriau išsimiegoti.

10. Nevalgykite sunkaus maisto prieš pietų miegą

Sunkaus maisto virškinimui jūsų organizmas reikalauja daug energijos. Kai valgote sunkų maistą, jūsų kūnas nukreipia kraujotaką į virškinimo sistemą, kad padėtų virškinimo procesui. Dėl to galite jaustis mieguisti ir vangūs, tačiau taip pat gali būti sunkiau įeiti į gilų, atkuriamąjį miego etapą, būtiną norint jaustis žvaliems po pietų miego.

Be to, prieš pietų miegą valgant didelį kiekį maisto arba valgant sunkų, riebų ar daug cukraus turintį maistą, gali imti svyruoti cukraus kiekis kraujyje, o tai gali sutrikdyti miegą. Po sunkaus maisto taip pat galite jaustis labiau apsunkę.

Apskritai, jei planuojate nusnūsti dieną, patartina vengti sunkaus ar riebaus maisto likus kelioms valandoms iki miego. Verčiau rinkitės lengvus, sveikus užkandžius, kurie būtų lengvai virškinami ir netrukdytų natūraliems organizmo miego procesams.

Išvada

Apibendrinant galima pasakyti, kad pietų miego nauda organizmui yra tikrai gana didelė. Popiečio miegas naudingas ne tik jūsų sveikatai, bet ir savijautai. Padidėjęs budrumas, sumažėjęs streso ir nerimo lygis, sustiprėjęs imunitetas, geresnė atmintis, didesnis kūrybiškumas ir dėmesingumas, pagerėjusi nuotaika – tai tik keletas privalumų, kuriuos gali suteikti net ir trumpas pietų miegas. O vaikams miegas yra ypač svarbus, nes jis gali turėti lemiamą vaidmenį jų augimui ir vystymuisi.

Tačiau svarbu nepamiršti ir galimo neigiamo pietų miego poveikio, pavyzdžiui, mieguistumo ir dezorientacijos jausmo po pietų miego bei sunkumo užmigti naktį.

Vadovaudamiesi šiame straipsnyje paminėtais patarimais ir žinodami savo individualius miego poreikius, galėsite maksimaliai išnaudoti pietų miego laiką ir pagerinti savo produktyvumą bei sveikatą.


Pasidalinkite šiuo straipsniu su kitais:

Similar Posts