Miego trūkumo poveikis odai
| |

Kaip miego trūkumas veikia jūsų odą?

Pasidalinkite šiuo straipsniu su kitais:

Norint išlaikyti gerą fizinę ir psichinę sveikatą būtina pakankamai miegoti. Tačiau ar žinojote, kad miego trūkumas taip pat gali turėti įtakos jūsų odai?

Oda yra didžiausias žmogaus kūno organas ir atlieka svarbias funkcijas – reguliuoja kūno temperatūrą ir tarsi barjeras saugo jūsų organizmą nuo infekcijų. Kai nepakankamai miegate, jūsų odos gebėjimas atlikti šias funkcijas sutrinka, o tai gali sukelti daugybę neigiamų padarinių.

Šiame straipsnyje pakalbėsime apie tai, kaip miego trūkumas veikia jūsų odą ir kaip pagerinti jūsų miegą, kad pagerėtų jūsų odos būklė.

1. Miego trūkumo poveikis odai

Miego trūkumo poveikis odai

Miego trūkumas neigiamai veikia jūsų odą. Dėl nepakankamo miego gali atsirasti tamsūs ratilai ir paburkimai po akimis, oda gali išsausėti arba kaip tik tapti riebesnė. Gali išryškėti poros. Oda gali tapti plonesnė, suglebusi, prarasti savo švytėjimą, stangrumą ir elastingumą. Dėl miego trūkumo oda gali tapti blyški, jos atspalvis gali būti netolygus, padidėti odos pigmentacija. Gali padaugėti raukšlių, ypač aplink akis ir burną. Trūkstant miego, gali padidėti odos jautrumas, pagausėti alerginių reakcijų, atsirasti bėrimų, paūmėti aknė, egzema, dermatitas, rožinė. Oda gali būti mažiau atspari infekcijoms, virusams ir grybeliui, sunkiau gyti odos pažeidimai.

1.1. Gali atsirasti tamsūs ratilai po akimis

Dėl miego trūkumo gali atsirasti tamsūs ratilai po akimis

Kai nepakankamai miegate, jūsų oda gali atrodyti blyški, o kraujagyslės po akimis gali tapti labiau matomos, todėl gali atsirasti tamsių ratilų po akimis. Be to, dėl miego trūkumo paakių srityje gali kauptis skysčiai, o tai gali sukelti paburkimą ir dar labiau prisidėti prie tamsių ratilų atsiradimo.

1.2. Oda gali tapti blyški

Dėl miego trūkumo oda gali tapti blyški

Miego metu jūsų organizmas atkuria ir regeneruoja ląsteles, įskaitant ir odos ląsteles. Kai nepakankamai miegate, jūsų oda neturi pakankamai laiko atsinaujinti, todėl ji tampa blanki ir neryški.

1.3. Gali padaugėti raukšlių

Dėl miego trūkumo gali padaugėti raukšlių

Kai miegate, jūsų organizmas gamina kolageną – baltymą, kuris suteikia odai elastingumo ir stangrumo. Dėl lėtinio miego trūkumo gali sumažėti kolageno gamyba, todėl jūsų veide gali padaugėti raukšlių, ypač aplink akis.

Be to, kai nepakankamai miegate, jūsų oda gali išsausėti, todėl gali padaugėti smulkių raukšlių. Miegas padeda reguliuoti organizmo hidratacijos lygį, o dėl nepakankamo miego jūsų oda gali gauti nepakankamai drėgmės, kad išlaikytų elastingumą.

1.4. Oda gali išsausėti

Dėl miego trūkumo oda gali išsausėti

Miegas yra būtinas norint palaikyti tinkamą odos hidrataciją. Kai nepakankamai miegate, jūsų oda gali išsausėti, o tai gali sukelti sausumą, pleiskanojimą ar sudirginimą.

1.5. Gali pagausėti odos bėrimai

Dėl miego trūkumo gali pagausėti odos bėrimai

Miego trūkumas gali padidinti spuogų atsiradimo tikimybę. Dėl nepakankamo miego padidėja hormono kortizolio gamyba ir uždegimų atsiradimo tikimybė organizme. O uždegimai pablogina odos barjerinę funkciją ir sutrikdo natūralią odos riebalų gamybą. To pasekoje atsiranda odos bėrimai.

1.6. Gali padidėti odos jautrumas

Dėl miego trūkumo gali padidėti odos jautrumas

Miego trūkumas gali sukelti padidėjusį odos jautrumą, todėl jūsų oda gali būti labiau linkusi į dirglumą ir paraudimą.

Dėl miego trūkumo gali sumažėti natūralių priešuždegiminių junginių gamyba jūsų organizme, todėl oda gali tapti jautresnė aplinkos veiksniams, tokiems kaip tarša, agresyvūs odos priežiūros produktai ar UV spinduliai.

1.7. Odos atspalvis gali tapti netolygus

Dėl miego trūkumo odos atspalvis gali tapti netolygus

Dėl miego trūkumo gali sumažėti kraujo tekėjimas į odą, dėl to odos atspalvis tampa netolygus ir veido spalva tampa blyški. Kraujotaka padeda maitinti odą ir skatina ląstelių apykaitą, o dėl nepakankamo miego oda gali negauti pakankamai šių būtinų maistinių medžiagų.

1.8. Gali padidėti odos suglebimas

Dėl miego trūkumo gali padidėti odos suglebimas

Lėtinis miego trūkumas gali sumažinti kolageno gamybą, todėl oda gali prarasti stangrumą ir elastingumą. Dėl to ji gali būti labiau suglebusi, ypač aplink smakrą ir kaklą.

1.9. Gali padidėti odos infekcijų rizika

Dėl miego trūkumo gali padidėti odos infekcijų rizika

Miego trūkumas gali susilpninti jūsų imuninę sistemą ir natūralią odos apsaugą, todėl ji gali tapti labiau pažeidžiama bakterinių, grybelinių, virusinių infekcijų bei uždegimų.

Miegas padeda reguliuoti organizmo imuninę sistemą, o dėl nepakankamo miego jūsų imuninė sistema gali nesugebėti efektyviai apsisaugoti nuo patogenų.

Tai gali padidinti odos infekcijų, tokių kaip spuogai ar folikulitas atsiradimo riziką.

1.10. Oda gali tapti riebesnė

Dėl miego trūkumo oda gali tapti riebesnė

Dėl miego trūkumo gali padidėti odos riebalų gamyba, o tai gali sukelti odos riebumą ir odos bėrimus. Miegas padeda reguliuoti hormonų lygį, įskaitant tuos, kurie kontroliuoja riebalų gamybą. Trūkstant miego, šių hormonų lygis gali sutrikti, todėl gali padidėti riebalų gamyba.

1.11. Gali išryškėti poros

Dėl miego trūkumo gali išryškėti poros

Dėl miego trūkumo gali sumažėti odos elastingumas, todėl poros gali būti labiau matomos. Kuomet oda praranda elastingumą, ji tampa mažiau pajėgi išlaikyti formą, todėl poros tampa labiau matomos.

1.12. Gali blogiau gyti oda

Dėl miego trūkumo gali blogiau gyti oda

Miegas yra svarbus organizmo gebėjimui atstatyti ir išgydyti pažeistą odą. Dėl miego trūkumo jūsų odos gijimo procesai gali sutrikti, todėl gali sulėtėti įpjovimų, mėlynių ir kitų sužalojimų gijimo laikas.

1.13. Gali padidėti odos pigmentacija

Dėl miego trūkumo gali padidėti odos pigmentacija

Dėl miego trūkumo gali padidėti melanino gamyba, o tai gali sukelti amžiaus dėmių atsiradimą ir hiperpigmentaciją. Taip yra todėl, kad melaniną gamina organizmas reaguodamas į UV spinduliuotę, o dėl miego trūkumo organizmas gali pagaminti daugiau melanino, nei reikia.

1.14. Gali atsirasti egzema

Dėl miego trūkumo gali atsirasti egzema

Miego trūkumas gali susilpninti natūralią odos barjerinę funkciją, todėl ji gali būti labiau linkusi į tokias ligas kaip egzema. Odos barjerinė funkcija padeda apsaugoti ją nuo aplinkos veiksnių, tokių kaip išorės dirgikliai ir alergenai, o dėl miego trūkumo ši barjerinė funkcija gali būti pažeista.

1.15. Gali sumažėti odos švytėjimas

Dėl miego trūkumo gali sumažėti odos švytėjimas

Dėl miego trūkumo gali sumažėti kraujo tekėjimas į odą, todėl veido oda praranda savo švytėjimą, tampa blyški ir blanki. Kraujotaka padeda maitinti odą ir skatina ląstelių apykaitą, o dėl miego trūkumo jūsų oda gali negauti pakankamai šių būtinų maistinių medžiagų.

1.16. Gali sumažėti odos stangrumas

Dėl miego trūkumo gali sumažėti odos stangrumas, atsirasti celiulitas

Lėtinis miego trūkumas gali sumažinti kolageno gamybą, todėl jūsų oda gali prarasti stangrumą ir elastingumą. Kolagenas yra baltymas, padedantis palaikyti odos struktūrą, o dėl miego trūkumo organizmas gali pagaminti nepakankamai kolageno, kad išlaikytų tvirtą ir jaunatvišką išvaizdą.

1.17. Gali atsirasti paburkimų po akimis

Dėl miego trūkumo gali atsirasti paburkimų po akimis

Dėl miego trūkumo aplink akis gali kauptis skysčiai, dėl kurių gali atsirasti paburkimų ir tamsių ratilų. Kai nepakankamai miegate, organizmas gali nesugebėti tinkamai sureguliuoti skysčių balanso, todėl veide ir kitose kūno vietose gali pradėti kauptis skysčių perteklius.

1.18. Gali atsirasti aknė

Dėl miego trūkumo gali atsirasti aknė

Miego trūkumas gali sukelti streso hormonų padidėjimą, o tai gali sukelti aknės atsiradimą. Streso hormonai, tokie kaip kortizolis, gali skatinti riebalų gamybą ir uždegimą odoje, todėl gali atsirasti spuogų.

1.19. Gali atsirasti odos paraudimai

Dėl miego trūkumo gali atsirasti odos paraudimai

Dėl miego trūkumo gali sumažėti natūralių priešuždegiminių junginių gamyba, dėl to gali padidėti jūsų odos paraudimas ir dirglumas. Uždegimas yra natūralus atsakas į stresą ir kitus aplinkos veiksnius, o dėl nepakankamo miego jūsų organizmas gali nesugebėti veiksmingai reguliuoti uždegiminio atsako.

1.20. Gali sumažėti odos gebėjimas detoksikuoti

Dėl miego trūkumo gali sumažėti odos gebėjimas detoksikuoti

Miegas yra svarbus organizmo gebėjimui detoksikuoti ir pašalinti atliekas, įskaitant tas, kurios gali kauptis odoje. Nepakankamai miegant jūsų organizmo detoksikacijos procesai gali sutrikti, todėl odoje gali kauptis toksinai ir kitos kenksmingos medžiagos.

1.21. Gali atsirasti “varnų pėdutės”

Dėl miego trūkumo gali atsirasti "varnų pėdutės"

Jeigu jūs nepakankamai miegate, oda gali išsausėti ir aplink akis gali atsirasti “varnų pėdučių” ir kitų smulkių raukšlių. Oda aplink akis yra ypač plona ir gležna, o dėl nepakankamos drėgmės ji gali dar labiau susiraukšlėti.

1.22. Gali pagausėti raukšlių aplink burną

Dėl miego trūkumo gali pagausėti raukšlių aplink burną

Kai nepakankamai miegate, jūsų oda gali išsausėti, todėl aplink burną gali atsirasti smulkių raukšlių. Oda aplink burną yra ypač jautri ir linkusi susiraukšlėti, o dėl drėgmės trūkumo joje gali atsirasti smulkių raukšlelių.

1.23. Gali padidėti alerginių odos reakcijų rizika

Dėl miego trūkumo gali padidėti alerginių odos reakcijų rizika

Miego trūkumas gali turėti didelį poveikį organizmo imuninei sistemai, o tai gali padidinti alerginių reakcijų riziką. Kai nepakankamai miegate, organizmas gamina didesnį streso hormono kortizolio kiekį, kuris gali slopinti imuninę sistemą ir padaryti jus jautresnius alerginėms reakcijoms.

Miego trūkumas gali padidinti alerginių reakcijų, įskaitant kontaktinį dermatitą ir dilgėlinę, riziką.

Miego trūkumas ne tik padidina tam tikrų tipų alerginių reakcijų riziką, bet ir gali pakenkti natūraliai odos barjerinei funkcijai, todėl ji tampa labiau pažeidžiama dirgiklių ir alergenų. Tai gali pabloginti jūsų esamas odos ligas ir padidinti naujų ligų atsiradimo riziką.

1.24. Gali suplonėti oda

Dėl miego trūkumo gali suplonėti oda

Miego trūkumas gali turėti neigiamos įtakos kolageno gamybai, todėl gali sumažėti jūsų odos storis, ji gali tapti labiau pažeidžiama ir greičiau senti.

1.25. Oda gali prasčiau absorbuoti odos priežiūros produktus

Dėl miego trūkumo oda gali prasčiau absorbuoti odos priežiūros produktus

Nepakankamai miegant gali sutrikti natūralūs odos procesai, todėl ji gali prasčiau įsisavinti jūsų naudojamus odos priežiūros produktus.

Be to, dėl miego trūkumo gali sumažėti kraujo tekėjimas į odą. Dėl šios priežasties odos priežiūros priemonėse esančios maistinės ir veikliosios medžiagos gali sunkiau prasiskverbti pro odos barjerą ir pasiekti gilesnius sluoksnius, kur jos gali būti veiksmingiausios.

Galiausiai, trūkstant miego gali sumažėti natūralus jūsų odos drėgmės lygis, o tai gali apsunkinti odos priežiūros produktų įsisavinimą.

2. Kodėl miego trūkumas turi tokį neigiamą poveikį odai?

Kodėl miego trūkumas turi tokį neigiamą poveikį odai

Nepakankamas miegas gali turėti didelį neigiamą poveikį jūsų odai. Dėl miego trūkumo padidėja uždegimas organizme, sumažėja kolageno gamyba, sutrinka odos barjerinės funkcijos, sumažėja odos kraujotaka, blogiau gyja žaizdos, oda tampa jautresnė UV spinduliams, sutrinka odos ląstelių atsinaujinimo procesai.

2.1. Miego trūkumas padidina uždegimą organizme

Miego trūkumas padidina uždegimą organizme

Dėl miego trūkumo jūsų organizmas gali patirti stresą, dėl kurio gali padidėti uždegimas visame organizme, įskaitant odą. Šis uždegimas gali sukelti daugybę neigiamų padarinių, įskaitant odos sudirgimą, paraudimą ar bėrimą. Uždegimas gali pabloginti esamas odos ligas, tokias kaip spuogai, rožinė ar dermatitas.

2.2. Dėl miego trūkumo sumažėja kolageno gamyba

Dėl miego trūkumo sumažėja kolageno gamyba

Kolagenas yra svarbus baltymas, padedantis išlaikyti odos tvirtumą, elastingumą ir stangrumą. Kai nepakankamai miegate, jūsų kūnas gamina mažiau kolageno, todėl padaugėja raukšlių.

2.3. Dėl miego trūkumo sutrinka odos barjerinė funkcija

Dėl miego trūkumo sutrinka odos barjerinė funkcija

Pakankamas miegas yra itin svarbus odos barjerinei funkcijai palaikyti, o tai padeda apsaugoti odą nuo aplinkos streso veiksnių ir užkirsti kelią drėgmės praradimui. Miego trūkumas gali sutrikdyti šią funkciją, todėl gali padidėti jūsų odos sausumas, jautrumas ir dirglumas. Oda gali tampti labiau pažeidžiama aplinkos veiksniams, tokiems kaip tarša ar UV spinduliuotė.

2.4. Miego trūkumas didina stresą

Miego trūkumas didina stresą

Miego trūkumas gali padidinti streso lygį organizme, todėl gali padidėti streso hormono kortizolio kiekis. Didelis kortizolio kiekis gali sukelti odos uždegimą ir pabloginti esamas odos ligas, tokias kaip egzema ir psoriazė.

2.5. Miego trūkumas sukelia skysčių susilaikymą

Miego trūkumas sukelia skysčių susilaikymą

Miego trūkumas gali sukelti skysčių susilaikymą, dėl kurio gali atsirasti paburkimų ir tamsių ratilų po akimis. Dėl to jūs galite atrodyti pavargęs ir vyresnis nei yra iš tiesų.

2.6. Dėl miego trūkumo sumažėja odos kraujotaka

Dėl miego trūkumo sumažėja odos kraujotaka

Kai miegate, padidėja odos kraujotaka, o tai padeda tiekti maistines medžiagas ir deguonį į odos ląsteles. Miego trūkumas gali sumažinti kraujotaką, todėl jūsų oda gali atrodyti blyški ir pavargusi. Sumažėjusi kraujotaka gali sutrikdyti odos gijimo ir atsistatymo procesus.

2.7. Miego trūkumas suardo natūralų odos cirkadinį ritmą

Miego trūkumas suardo natūralų odos cirkadinį ritmą

Jūsų oda turi savo cirkadinį ritmą, kai tam tikri procesai odoje vyksta skirtingu dienos ir nakties metu. Miego trūkumas gali sutrikdyti šį ritmą, o tai gali sukelti odos ląstelių apykaitos ir atsinaujinimo disbalansą.

2.8. Dėl miego trūkumo blogiau gyja žaizdos

Dėl miego trūkumo blogiau gyja žaizdos

Miegas yra svarbus žaizdų gijimui, o lėtinis miego trūkumas gali pakenkti šiam procesui. Blogas žaizdų gijimas gali sukelti prastą randų gijimą ir kitų odos problemų.

2.9. Miego trūkumas padidina odos jautrumą UV spinduliuotei

Miego trūkumas padidina odos jautrumą UV spinduliuotei

Miego trūkumas gali padidinti jautrumą UV spinduliuotei, o tai gali sukelti odos nudegimus ir padidinti odos vėžio riziką.

2.10. Dėl miego trūkumo sutrinka ląstelių atsinaujinimo procesas

Dėl miego trūkumo sutrinka ląstelių atsinaujinimo procesas

Kai miegate, jūsų organizme vyksta ląstelių atsistatymo ir atsinaujinimo procesai, kurie padeda išlaikyti jūsų odą sveiką ir jaunatvišką. Dėl miego trūkumo šie procesai sutrinka, todėl jūsų odos ląstelės prasčiau atsistato ir oda ima greičiau senti.

2.11. Miego trūkumas gali sukelti dehidrataciją

Miego trūkumas gali sukelti dehidrataciją

Dėl miego trūkumo jūsų oda gali išsausėti, todėl gali labiau išryškėti ir būti labiau matomos raukšlės.

3. Kaip pagerinti miegą, kad pagerėtų jūsų odos būklė

Kaip pagerinti miegą, kad pagerėtų jūsų odos būklė

Norėdami pagerinti savo miegą, laikykitės miego higienos taisyklių. Čia išvardinsiu keletą iš jų. Daugiau apie miego higienos taisykles ir jų laikymosi naudą galite paskaityti kitame mano straipsnyje – Miego higienos taisyklės. Kodėl jų verta laikytis?

3.1. Laikykitės pastovaus miego grafiko

Laikykitės pastovaus miego grafiko

Eikite miegoti ir kelkitės kiekvieną dieną tuo pačiu metu. Taip sureguliuosite savo vidinį laikrodį ir pagerinsite miegą.

3.2. Susikurkite atpalaiduojančią miego rutiną

Susikurkite atpalaiduojančią miego rutiną

Maudymasis šiltoje vonioje, knygos skaitymas, meditacija ar jogos praktika gali signalizuoti mūsų organizmui, kad jau atėjo laikas nusiraminti ir pasiruošti miegui.

3.3. Venkite stimuliatorių prieš miegą

Venkite stimuliatorių prieš miegą

Kofeinas, nikotinas ir alkoholis gali trikdyti miegą, todėl venkite šių medžiagų kelias valandas prieš miegą.

3.4. Susikurkite patogią miego aplinką

Susikurkite patogią miego aplinką

Vėsus, tamsus ir tylus miegamasis gali padėti jums lengviau užmigti ir geriau išsimiegoti. Miego kokybei ne mažiau svarbus patogus čiužinys, antklodė ir pagalvė, kurie taip pat gali padėti užtikrinti gerą nakties poilsį.

4. Keletas patarimų, padėsiančių pagerinti jūsų odos būklę

Keletas patarimų, padėsiančių pagerinti jūsų odos būklę

Be miego higienos taisyklių laikymosi bei miego kokybės gerinimo, galite imtis ir kitų priemonių, kad pagerintumėte savo odos sveikatą.

4.1. Valgykite subalansuotą maistą

Valgykite subalansuotą maistą

Sveika mityba, kurioje gausu vitaminų, mineralų ir antioksidantų, gali padėti pagerinti jūsų odos sveikatą.

4.2. Gerkite pakankamai skysčių

Gerkite pakankamai skysčių

Gerdami daug vandens ir kitų skysčių, padėsite savo odai išlikti hidratuotai ir elastingai.

4.3. Naudokite švelnius odos priežiūros produktus

Naudokite švelnius odos priežiūros produktus

Venkite stiprių cheminių medžiagų, geriau naudokite švelnius, bekvapius odos priežiūros produktus. Taip apsaugosite savo odą ir išsaugosite jos natūralią barjerinę funkciją.

4.4. Naudokite apsaugines priemones nuo saulės

Naudokite apsaugines priemones nuo saulės

Naudokite odos apsaugos nuo saulės priemones, saulėtą dieną dėvėkite drabužius dengiančius kūną, nešiokite apsauginius akinius nuo saulės. Taip išvengsite saulės daromos žalos, kuri gali sukelti priešlaikinį odos senėjimą ir daryti kitą neigiamą poveikį jūsų odai.

Išvada

Apskritai, miego trūkumas gali turėti neigiamą poveikį jūsų odai, nes didina stresą, mažina kolageno gamybą, sukelia skysčių susilaikymą, padidina uždegimą ir pablogina odos barjerinę funkciją. Svarbu teikti pirmenybę miegui ir susikurti sveikus miego įpročius, laikytis miego higienos taisyklių, kad pagerintumėte savo odos būklę ir sumažintumėte odos problemų riziką.

Apie tai, kaip miego trūkumas veikia visą jūsų organizmą, galite paskaityti kitame mano straipsnyje – Miego trūkumo pasekmės. Miego trūkumas yra pavojingesnis, nei manote


Pasidalinkite šiuo straipsniu su kitais:

Similar Posts