Kaip pašalinti kofeiną iš organizmo
| | |

Kaip greičiau pašalinti kofeiną iš organizmo?

Pasidalinkite šiuo straipsniu su kitais:

Kofeinas yra plačiai vartojamas stimuliatorius, kurio galima rasti kavoje, arbatoje, energetiniuose gėrimuose ir daugelyje kitų gėrimų bei maisto produktų. Nors jis gali suteikti energijos ir padidinti koncentraciją, jis taip pat gali sukelti nervingumą, nerimą ir miego sutrikimus, jeigu jo vartojama per daug arba netinkamu paros metu.

Taigi, kaip greičiau pašalinti kofeiną iš organizmo? Jei norite sumažinti kofeino vartojimą arba greičiau pašalinti jį iš savo organizmo, yra keletas natūralių ir veiksmingų būdų, padėsiančių tai padaryti. Šiame straipsnyje išnagrinėsime kelis efektyviausius būdus, kaip greičiau pašalinti kofeiną iš organizmo, kad galėtumėte jaustis žvalesni ir energingesni, kai to labiausiai reikia.

Kas yra kofeinas?

Kofeinas yra stimuliatorius, kuris veikia centrinę nervų sistemą, didina budrumą ir mažina nuovargį. Taip pat žinoma, kad jis gerina kognityvines funkcijas ir sumažina tam tikrų ligų riziką.

Kur yra kofeino?

Kur yra kofeino

Kofeinas yra natūralus stimuliatorius, randamas daugelyje gėrimų ir maisto produktų, įskaitant kavą, juodą ir žalią arbatą, energetinius gėrimus, šokoladą, kai kuriuos riešutus, vaistus nuo galvos skausmo, sporto ir lieknėjimo papildus.

Kodėl reikėtų pašalinti kofeiną iš organizmo?

Kodėl reikėtų pašalinti kofeiną iš organizmo

Nors kofeinas gali laikinai suteikti energijos ir pagerinti protinį aktyvumą, per didelis kofeino vartojimas gali sukelti daugybę nemalonių simptomų, gali pasireikšti kofeino perdozavimo požymiai, kilti įvairūs sveikatos sutrikimai.

Kokie yra kofeino perdozavimo požymiai?

Norint išvengti kofeino perdozavimo, svarbu saikingai vartoti kofeiną ir žinoti, kiek yra kofeino jūsų vartojamuose gėrimuose ir papilduose.

Didžiausia rekomenduojama kofeino paros norma sveikiems suaugusiems yra apie 400 miligramų, o tai yra maždaug tiek, kiek yra 4 puodeliuose paruoštos kavos.

Sunku nubrėžti aiškią liniją tarp simptomų, kurie pasireiškia suvartojus tik šiek tiek didesnį kiekį kofeino, ir tarp jau rimtesnių ir sveikatai pavojingesnių kofeino perdozavimo požymių, kuomet esatę suvartoję jau gana didelį kofeino kiekį. Todėl paminėsiu visus simptomus, kurie gali pasireikšti abiem atvejais.

Suvartojus per didelį kofeino kiekį, gali pasireikšti tokie simptomai, kaip – drebulys, per didelis susijaudinimas, nerimas, nemiga, galvos skausmas, migrena, galvos svaigimas, virškinimo sutrikimai, dehidratacija, pykinimas, vėmimas, dirglumas, padidėjęs kraujospūdis, padažnėjęs širdies plakimas, pagreitėjęs kvėpavimas, krūtinės skausmas, sunkiais atvejais net ir haliucinacijos. Labai stiprus kofeino perdozavimas gali baigtis ir mirtimi.

Daugiau apie kofeino perdozavimo požymius galite paskaityti kitame mano straipsnyje: Kofeino perdozavimo požymiai

Kofeino perdozavimo požymiai

Kofeino perdozavimo simptomai gali pasireikšti stipriau tiems žmonėms, kurie yra jautresni kofeinui, arba tiems, kurie suvartojo labai didelį kofeino kiekį.

Be to, svarbu paminėti, kad kofeinui jautresni yra vaikai, paaugliai, moterys, mažiau sveriantys bei mažesnę riebalinę masę turintys žmonės. Jautrumą kofeinui gali padidinti ir kai kurie vartojami vaistai.

Atsižvelgiant į simptomų pasireiškimo stiprumą, turite nuspręsti, ar galite patys imtis priemonių paspartinti kofeino pašalinimą iš organizmo, ar jau verta sunerimti ir kreiptis į medikus.

Jeigu jaučiate stiprius kofeino perdozavimo požymius, būtinai ieškokite medicininės pagalbos.

Jeigu per didelio kofeino vartojimo simptomai yra gana lengvi, nekeliantys jums nerimo, galite ir patys imtis papildomų priemonių, kurios padės paspartinti kofeino pašalinimą iš organizmo.

Šiame straipsnyje kaip tik ir pakalbėsime būtent apie tokias priemones, kurių galite imtis patys ir, kurios gali padėti greičiau pašalinti kofeiną iš organizmo bei palengvinti per didelio kofeino vartojimo simptomus.

Kaip vyksta kofeino pašalinimas iš organizmo?

Jūsų kūnas pats natūraliai pašalina kofeiną iš organizmo. Vartojant kofeiną, jis patenka į kraują per skrandį ir plonąją žarną. Iš ten jis nukeliauja į kepenis, kur suskaidomas į junginius, kurie gali pasišalinti iš organizmo per inkstus su šlapimu.

Nors organizmas pats gali natūraliai pašalinti kofeiną, svarbu pažymėti, kad nereikia erzinti likimo ir neatsakingai vartoti padidintus kofeino kiekius, tikintis, kad jūsų organizmas ir pats susitvarkys. Žinoma, suvartojus ne tokį didelį kofeino kiekį, jūsų organizmas jį gana greitai pašalins iš organizmo. Bet, jeigu vartojate didelius kofeino kiekius, jūsų organizmas gali būti nebepajėgus pats susidoroti. To pasekoje galite turėti rimtų sveikatos problemų.

Per kiek laiko kofeinas pasišalina iš organizmo?

Per kiek laiko kofeinas pasišalina iš organizmo

Praėjus 5-6 valandoms po kofeino vartojimo, iš organizmo pasišalina pusė suvartoto kofeino kiekio. Tai reiškia, kad, pavyzdžiui, suvartojus 200mg kofeino, apie 100mg kofeino iš organizmo pasišalins maždaug per 5-6 valandas. Kad organizmas visiškai pašalintų kofeiną, reikia maždaug 10-12 valandų.

Kofeino pasišalinimo iš organizmo greitis priklauso nuo kelių veiksnių, tokių kaip amžius, kūno svoris, kepenų būklė, genetika, medžiagų apykaitos greitis bei suvartotas kofeino kiekis.

Kaip greičiau pašalinti kofeiną iš organizmo?

Kaip greičiau pašalinti kofeiną iš organizmo

Taigi, kaip greičiau pašalinti kofeiną iš organizmo? Norėdami greičiau pašalinti kofeiną iš organizmo, gerkite daug skysčių, valgykite subalansuotą, daug įvairių maistinių medžiagų turintį maistą, kuris padeda palaikyti kepenų funkciją ir gerina virškinimą, daugiau ilsėkitės, gerai išsimiegokite, sportuokite, atlikite masažą, pagulėkite šiltoje vonioje su Epsom druska, išsimaudykite šaltame duše, gerkite arbatas, kurios paspartina kofeino pašalinimą iš organizmo bei vadovaukitės kitais mano žemiau pateiktais patarimais.

1. Palaipsniui mažinkite kofeino suvartojimą

Palaipsniui mažinkite kofeino suvartojimą

Vienas iš efektyviausių būdų pašalinti kofeiną iš organizmo yra laipsniškas kofeino vartojimo mažinimas. Staigus kofeino atsisakymas gali sukelti nemalonius abstinencijos simptomus, tokius kaip galvos skausmas, dirglumas ir nuovargis. Vietoj to pabandykite palaipsniui mažinti kofeino suvartojimą per kelias savaites, kol galėsite gyventi be jo. Vietoj įprastos kavos, rinkitės kavą be kofeino ar žolelių arbatas.

2. Gerkite daug vandens

Gerkite daug vandens

Vandens gėrimas yra pats paprasčiausias ir pats efektyviausias kofeino pašalinimo iš organizmo būdas.

Geriant daug vandens kofeinas greičiau pasišalins iš organizmo su šlapimu. Stenkitės išgerti bent 8-10 stiklinių vandens per dieną. Jeigu esate ypač jautrūs kofeinui arba suvartojote jo didelį kiekį, tuomet rekomenduojama išgerti dar daugiau vandens. Taip kofeinas greičiau pasišalins iš organizmo.

Be to, reikia nepamiršti, kad kofeinas yra diuretikas, o tai reiškia, kad dėl jo galite dažniau šlapintis ir tai gali sukelti organizmo dehidrataciją. Todėl būtina atstatyti skysčius organizme. Sveikiausia tai padaryti, geriant vandenį.

Į vandenį galite įsidėti keletą griežinėlių citrinos. Taip dar paspartinsite toksinų pasišalinimą iš organizmo. Vandens su citrina gėrimas padeda palaikyti jūsų kepenų ir inkstų funkciją, kuri yra atsakinga už toksinų pašalinimą iš organizmo. Citrinose esanti citrinų rūgštis taip pat padeda pagreitinti medžiagų apykaitą ir padidinti šlapimo gamybą, o tai gali padėti greičiau pašalinti kofeiną iš jūsų organizmo. Be to, vandens su citrina gėrimas padeda šarminti jūsų organizmą ir sumažina kofeino sukeltą rūgštingumą.

Taip pat rytais galite išgerti stiklinę vandens su natūraliu obuolių sidro actu. Obuolių sidro actas padeda šarminti jūsų organizmą ir skatina detoksikaciją. Sumaišykite 1 šaukštą natūralaus, kokybiško obuolių sidro acto su stikline vandens ir gerkite rytais.

3. Gerkite spanguolių sultis

Gerkite spanguolių sultis

Spanguolių sultys yra natūralus diuretikas, kuris padeda palaikyti sveiką inkstų veiklą, skatina šlapinimąsi ir padeda pašalinti iš organizmo kofeiną bei kitus toksinus.

4. Įtraukite į savo racioną imbierą

Įtraukite į savo racioną imbierą

Imbieras yra natūralus priešuždegiminis vaistas, galintis padėti sumažinti kofeino sukeltą uždegimą organizme. Imbiero vartojimas gali padėti sumažinti kofeino perdozavimo simptomus, tokius kaip galvos ir raumenų skausmas. Galite pasiruošti arbatos su šviežiu imbieru arba naudoti imbierą gamindami maistą.

5. Gerkite Kombuchą

Gerkite Kombuchą

Kombucha yra fermentuota arbata, kurioje yra gausu probiotikų, kurie gerina žarnyno veiklą ir palengvina kofeino pašalinimą iš organizmo. Tik turėkite omenyje, kad kombucha yra gaminama iš arbatos, todėl joje taip pat gali būti kofeino. Atkreipkite dėmesį į etiketę – ieškokite kombuchos be kofeino arba su labai nedideliu kiekiu kofeino.

6. Gerkite žolelių arbatas

Gerkite žolelių arbatas

Žolelių arbatos neturi kofeino, todėl puikiai tiks pakeisti kofeino turinčius gėrimus, kuriuos iki šiol vartojote.

Norint paspartinti kofeino pašalinimą iš organizmo, rekomenduojama gerti pipirmėčių, ramunėlių ar kiaulpienės šaknų arbatą.

Pipirmėčių arbata turi natūralių detoksikuojančių savybių, kurios gali padėti pašalinti kofeiną iš organizmo. Ši arbata taip pat gali padėti sumažinti virškinimo problemas, kurios gali atsirasti perdozavus kofeino.

Ramunėlių arbata padeda palaikyti natūralius organizmo detoksikacijos procesus, aprūpindama organizmą antioksidantais, mažindama uždegimą ir palaikydama kepenų veiklą.

Kiaulpienės šaknų arbata padeda palaikyti normalias virškinimo sistemos ir kepenų funkcijas. Ji yra natūralus diuretikas – skatina šlapinimąsi ir taip padeda greičiau pašalinti iš organizmo kofeiną bei kitus toksinus.

7. Valgykite maistą, kuriame gausu vandens

Valgykite maistą, kuriame gausu vandens

Valgydami daug vandens turinčius maisto produktus, palaikysite organizmo hidrataciją ir pagreitinsite detoksikaciją bei kofeino pašalinimą iš organizmo.

Įtraukite į savo mitybą agurkus, arbūzus, braškes, salotas, pomidorus, salierus, špinatus, brokolius, žiedinius kopūstus, cukinijas, greipfrutus, paprikas. Visus šiuos maisto produktus daugiau negu 90% sudaro vanduo, todėl jie puikiai palaiko hidrataciją jūsų organizme.

8. Valgykite maistą, kuriame yra daug kalio

Valgykite maistą, kuriame yra daug kalio

Kalis yra elektrolitas, galintis padėti neutralizuoti kofeino poveikį organizmui.

Maisto produktai, tokie kaip bananai, apelsinai, avokadai, špinatai, pomidorai, saldžiosios bulvės, baltosios pupelės, lašiša, edamame pupelės, granatai, kokosų vanduo turi daug kalio ir gali padėti subalansuoti elektrolitų kiekį jūsų organizme.

Pabandykite reguliariai įtraukti šiuos maisto produktus į savo mitybą, kad sumažintumėte kofeino poveikį jūsų organizmui.

9. Vartokite daugiau maisto, kuriame gausu antioksidantų

Vartokite daugiau maisto, kuriame gausu antioksidantų

Antioksidantai yra junginiai, kurie gali padėti apsaugoti jūsų kūną nuo laisvųjų radikalų daromos žalos. Kofeinas gali padidinti laisvųjų radikalų gamybą organizme, todėl maisto produktų, kuriuose yra daug antioksidantų, vartojimas gali padėti neutralizuoti šiuos junginius ir sumažinti bendrą kofeino poveikį jūsų organizmui.

Uogos (mėlynės, avietės, braškės, gervuogės), žalios lapinės daržovės (lapiniai kopūstai, špinatai), riešutai (pekano, graikiniai, migdolai), citrusiniai vaisiai (apelsinai, citrinos, greipfrutai), raudonos ir violetinės vynuogės, pomidorai, žalioji arbata, saldžiosios bulvės, ciberžolė yra puikūs antioksidantų šaltiniai, kuriuos rekomenduojama įtraukti į savo mitybą.

10. Valgykite maistą, kuriame yra daug magnio

Valgykite maistą, kuriame yra daug magnio

Magnis yra labai svarbus mineralas, dalyvaujantis daugelyje mūsų organizmo procesų. Magnis pagerina kepenų funkciją, todėl kepenys efektyviau šalina toksinus.

Svarbu žinoti, kad kofeinas skatina kortizolio (streso hormono) gamybą. Padidėjęs kortizolio kiekis gali sutrikdyti natūralų organizmo detoksikacijos procesą. Magnis padeda reguliuoti kortizolio kiekį ir sumažina jo poveikį organizmui.

Magnis svarbus ir tuomet, kai patiriate kofeino abstinencijos simptomus. Sumažinus kofeino vartojimą, galite patirti abstinencijos simptomus, tokius kaip galvos skausmas, nerimas ir dirglumas. Magnis padeda sumažinti kofeino abstinencijos simptomus ir padaro detoksikacijos procesą lengvesniu.

Magnis yra labai svarbus tinkamai mūsų virškinimo sistemos veiklai. Virškinimo sistema atlieka svarbų vaidmenį šalinant toksinus iš organizmo. Magnis padeda palaikyti sveiką virškinimą ir žarnyno judėjimą, dėl to toksinai, įskaitant kofeiną, veiksmingai pašalinami iš organizmo.

Be to, magnis skatina raumenų ir nervų atsipalaidavimą, mažina nerimą, o tai gali padėti sumažinti kofeino sukeltus simptomus.

Įtraukite į savo mitybą daug magnio turinčius produktus – špinatus, riešutus (migdolus, anakardžio riešutus, žemės riešutus), avokadus, juodas pupeles, avinžirnius, tofu, ruduosius ryžius, kynvą, pilno grūdo duoną, jogurtą, bananus, sėklas (moliūgų sėklas, linų sėmenis, sezamo sėklas), žuvį (lašišą, skumbrę).

Galite papildyti savo mitybą ir magnio papildais, jeigu manote, kad suvalgote nepakankamai magniu turtingo maisto ir jūsų kraujo tyrimai rodo, kad jums trūksta šio mineralo.

11. Valgykite maistą, kuriame gausu skaidulų

Valgykite maistą, kuriame gausu skaidulų

Valgydami maistą, kuriame gausu skaidulų, galite greičiau pašalinti kofeiną iš organizmo. Skaidulos pagerina virškinimą ir suaktyvina žarnyno peristaltiką, o tai gali padėti pagreitinti kofeino pašalinimą iš organizmo.

Valgykite daug skaidulų turintį maistą – vaisius, daržoves, nesmulkintų grūdų produktus.

12. Valgykite maistą, kuriame gausu vitamino C

Valgykite maistą, kuriame gausu vitamino C

Vitaminas C yra natūralus antioksidantas, galintis padėti pašalinti kofeiną iš organizmo ir sumažinti kofeino perdozavimo simptomus. Be to, vitaminas C stiprina imunitetą ir padeda detoksikuoti kepenis, kurios yra atsakingos už kofeino pašalinimą iš organizmo.

Valgykite maistą, kuriame gausu vitamino C, pavyzdžiui, apelsinus, kivius, paprikas, brokolius arba gerkite vitamino C papildus, jeigu žinote, kad jums trūksta šio vitamino.

13. Valgykite maistą, kuriame gausu Omega-3

Valgykite maistą, kuriame gausu Omega-3

Omega-3 riebalų rūgštys gali padėti sumažinti organizmo uždegimą, kurį sukelia kofeino perdozavimas.

Maisto produktų, kuriuose yra daug omega-3, pavyzdžiui, riebios žuvies, linų sėmenų ir chia sėklų, vartojimas gali padėti sumažinti kofeino perdozavimo simptomus.

14. Gerkite probiotikus

Probiotikai padeda palaikyti sveiką žarnyno mikrobiomą, kuri turi didžiulę įtaką mūsų viso organizmo sveikatai. Sveika žarnyno mikrobioma yra ypač svarbi, siekiant greičiau pašalinti kofeiną bei kitus toksinus iš organizmo.

15. Nevartokite produktų, turinčių kofeino

Nevartokite produktų, turinčių kofeino

Kadangi šiuo metu jūsų tikslas yra greičiau pašalinti kofeiną iš organizmo, logiška manyti, kad vertėtų kurį laiką vengti kofeino turinčių produktų.

Taigi, susilaikykite kuriam laikui nuo kavos, negerkite juodosios arbatos, saikingai gerkite žaliąją arbatą (nors ji turi kofeino, bet taip pat jos sudėtyje yra ir puikių antioksidantų), nevartokite energetinių gėrimų, turinčių kofeino.

Taip pat nevalgykite šokolado. Nors juodasis šokoladas turi puikių antioksidantų ir gali būti naudingas detoksikacijos procese, tačiau jis turi ir kofeino. Todėl šiuo metu, kai stengiatės pašalinti kofeiną iš organizmo, susilaikykite ir nuo šio skanumyno.

Kartais kofeinas slepiasi ten, kur visai jo nesitikite. Tad būkite atidūs – dėmesingai skaitykite etiketes.

16. Nevartokite alkoholio

Nevartokite alkoholio

Alkoholis gali sulėtinti medžiagų apykaitą ir pailginti kofeino poveikį. Tad reikėtų vengti alkoholio, ypač šiuo metu, kai bandote kuo greičiau pašalinti kofeiną iš organizmo.

17. Skirkite pakankamai laiko miegui

Skirkite pakankamai laiko miegui

Kofeinas gali sutrikdyti miego įpročius ir apsunkinti gerą nakties poilsį. Gerai išsimiegoti svarbu, kad jūsų kūnas galėtų pailsėti ir atsigauti.

Stenkitės miegoti 7–9 valandas kiekvieną naktį ir laikykitės miego higienos taisyklių, pavyzdžiui, apribokite laiką praleidžiamą prie ekrano prieš miegą, susikurkite atpalaiduojančią miego aplinką arba vadovaukitės kitomis atpalaiduojančiomis miego higienos taisyklėmis, kad jūsų miegas būtų ramesnis ir kokybiškesnis. Plačiau apie miego higienos taisykles galite paskaityti kitame mano straipsnyje: Miego higienos taisyklės

18. Mankštinkitės arba išeikite pasivaikščioti

Mankštinkitės arba išeikite pasivaikščioti

Lengva mankšta ar greitas ėjimas suaktyvina kraujotaką ir pagreitina medžiagų apykaitą, o tai savo ruožtu padeda greičiau pašalinti kofeiną iš organizmo. Tai gali būti ypač naudinga, jei suvartojote daug kofeino ir jaučiate tokius simptomus kaip drebulys, nerimas ar nemiga. Stenkitės mankštintis bent 30 minučių per dieną.

Medžiagų apykaitos suaktyvinimui puikiai tinka įvairios sporto rūšys, tokios kaip kardio, jėgos treniruotės, joga ir kt. Rinkitės tokį sportą, kuris jums patinka. Tačiau atsižvelkite į savo savijautą, klausykitės savo organizmo ir nepersistenkite sportuodami. Nes šiuo atveju sporto tikslas ne raumenų auginimas, o kraujotakos ir medžiagų apykaitos suaktyvinimas. O tam tikrai užtenka lengvos mankštos ar pasivaikščiojimo gryname ore.

19. Išsimaudykite vonioje su Epsom druska

Išsimaudykite vonioje su Epsom druska

Maudymasis vonioje su Epsom druska gali padėti jūsų organizmui pašalinti toksinus, įskaitant kofeiną. Poveikį daro ne tik Epsom druska, bet ir šiltas vanduo.

Šiltas vanduo pagerina kraujotaką, o tai padeda greičiau pašalinti kofeiną iš organizmo. Be to, Epsom druskos vonia gali padėti jums atsipalaiduoti. Į šiltą vonią įpilkite 1–2 puodelius Epsom druskos ir pagulėkite 20–30 minučių.

20. Išsimaudykite šaltame duše

Išsimaudykite šaltame duše

Maudymasis šaltame duše pagreitina medžiagų apykaitą ir padeda greičiau pašalinti iš organizmo kofeiną.

21. Atlikite masažą

Atlikite masažą

Masažas padės suaktyvinti jūsų kraujotaką ir limfos tekėjimą, tai pagreitins kofeino pašalinimą iš organizmo. Galite apsilankyti pas masažo specialistą arba galite patys atlikti sausą masažą namuose. Tam galite panaudoti sausą rankšluostį ar specialiai masažui skirtą šepetį – ištrinkite juo visą kūną. Judesiai turėtų būti širdies link. Jūsų kraujotaka ir limfos tekėjimas po tokios procedūros stipriai suaktyvės. Taip palengvinsite detoksikacijos procesą.

Išvada

Apibendrinant galima pasakyti, kad nors kofeinas gali greitai suteikti energijos, per didelis jo vartojimas gali sukelti įvairių sveikatos problemų.

Jeigu norite greičiau pašalinti kofeiną iš organizmo, sumažinkite kofeino vartojimą, gerkite daug vandens, žolelių arbatų, vandens su citrina ar obuolių sidro actu, valgykite daug skaidulų, magnio, kalio, antioksidantų, vitamino C, Omega-3 turinčio maisto, valgykite maisto produktus, turinčius daug vandens, mankštinkitės, gerai išsimiegokite, išsimaudykite vonioje su Epsom druska, palyskite po šaltu dušu, atlikite masažą bei naudokitės kitais šiame straipsnyje pateiktais patarimais.


Pasidalinkite šiuo straipsniu su kitais:

Similar Posts