Kofeino perdozavimo požymiai
Kofeinas yra stimuliatorius, randamas daugelyje gėrimų ir maisto produktų, įskaitant kavą, juodą bei žalią arbatą, energetinius gėrimus, šokoladą, kai kuriuos riešutus. Taip pat kofeino būna ir kai kuriuose vaistuose, dažniausiai skirtuose gydyti galvos skausmą, migreną, depresiją. Kofeino dedama ir į maisto papildus, skirtus sportuojantiems ar lieknėjantiems žmonėms.
Nors saikingas kofeino vartojimas paprastai yra saugus ir gali laikinai suteikti energijos ir pagerinti protinį budrumą bei aktyvumą, per didelis kofeino vartojimas gali sukelti daugybę nemalonių simptomų.
Kofeino perdozavimo požymiai pasireiškia tuomet, kai sunaudojate per didelį kiekį kofeino, paprastai apibrėžiamą kaip daugiau negu 400 miligramų per dieną, o tai prilygsta maždaug keturiems puodeliams kavos.
Jautrumas kofeinui – nuo ko jis priklauso?
Kai kuriems žmonėms lengviau perdozuoti kofeino negu kitiems. Nuo ko tai priklauso? Tai lemia ne tik suvartotas kofeino kiekis, bet ir jautrumas kofeinui. Žmonių jautrumas kofeinui skiriasi. Tai priklauso nuo daugelio veiksnių. Štai keletas iš jų:
Genetika. Kai kurie žmonės genetiškai yra labiau linkę lėčiau metabolizuoti kofeiną nei kiti, o tai gali padidinti jautrumą kofeinui.
Amžius. Vaikai ir paaugliai yra jautresni kofeinui nei suaugusieji.
Svoris. Žmonės, kurie sveria mažiau, gali patirti didesnį poveikį nuo to paties kofeino kiekio, palyginti su tais, kurie sveria daugiau.
Vaistai. Kai kurie vaistai gali paveikti organizmo gebėjimą metabolizuoti kofeiną, todėl padidėja jautrumas kofeinui.
Sveikatos būklė. Žmonės, turintys tam tikrų sveikatos sutrikimų, tokių kaip nerimas, širdies ligos ar padidėjęs kraujospūdis, gali būti jautresni kofeinui.
Kofeino toleravimas. Reguliariai kofeiną vartotojantiems žmonėms laikui bėgant gali didėti tolerancija kofeinui, tai reiškia, kad norint pasiekti tą patį poveikį jiems reikia didesnių kofeino dozių. Tuo tarpu, retai vartojantys ar visai nevartojantys kofeino žmonės gali būti jautresni kofeinui.
Kofeino perdozavimo požymiai
Kofeino perdozavimo požymiai gali skirtis priklausomai nuo jūsų jautrumo kofeinui ir suvartoto kiekio.
Svarbu paminėti, kad pasireiškus ryškiems, nerimą keliantiems sveikatos sutrikimo simptomams, svarbu pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistu.
Kokie yra dažniausiai pasitaikantys kofeino perdozavimo požymiai?
- Nesugebėjimas atsipalaiduoti
- Nervingumas
- Nemiga
- Padidėjęs širdies susitraukimų dažnis
- Nerimas
- Galvos skausmas, migrena
- Pykinimas
- Vėmimas
- Drebulys
- Prakaitavimas
- Dehidratacija
- Galvos svaigimas
- Padidėjęs troškulys
- Dirglumas
- Nesugebėjimas susikaupti
- Raumenų trūkčiojimas
- Padidėjęs kraujospūdis
- Padažnėjęs kvėpavimas
- Sumišimas
- Haliucinacijos
- Nuotaikų kaita
- Virškinimo problemos
- Padidintas noras rizikuoti
- Sumažėjęs apetitas ir svorio kritimas
1. Nesugebėjimas atsipalaiduoti

Nesugebėjimas atsipalaiduoti yra vienas iš dažniausiai pasitaikančių kofeino perdozavimo požymių. Jam būdingas susijaudinimo jausmas, kuomet jaučiama vidinė įtampa, žmogus negali ramiai nusėdėti vienoje vietoje. Gali atsirasti neramumo jausmas kojose, žinomas kaip neramių kojų sindromas.
2. Nervingumas

Nervingumas yra dar vienas dažnas kofeino perdozavimo požymis. Jam būdingas vidinis nerimas, jautrumas smulkmenoms, bloga nuotaika, irzlumas, apetito sumažėjimas.
3. Nemiga

Nemiga yra dažnas kofeino perdozavimo požymis, nes kofeinas yra stimuliatorius, galintis sutrikdyti miegą. Atsiradus nemigai, jums gali būti sunku užmigti ir ramiai išmiegoti visą naktį, galite per anksti prabusti rytais ir atsikėlę jaustis nepailsėję, gali trūkti žvalumo. Todėl verta sumažinti kofeino vartojimą bent 4-6 val. iki miego.
4. Padidėjęs širdies susitraukimų dažnis

Kofeinas gali padidinti širdies susitraukimų dažnį stimuliuodamas centrinę nervų sistemą ir išskirdamas adrenaliną. Dėl to jūsų širdis gali imti plakti stipriau ir dažniau, gali sutrikti širdies ritmas. Taip pat galite jausti savo širdies plakimą ir kai kuriais atvejais net skausmą krūtinės srityje. Jeigu sergate širdies ligomis arba turite aukštą kraujospūdį, galite būti ypač jautrūs kofeino poveikiui.
5. Nerimas

Per didelis kofeino vartojimas taip pat gali sukelti nerimą ar net panikos priepuolius. Taip yra todėl, kad kofeinas padidina streso hormono kortizolio kiekį organizme, o tai gali sukelti „kovok arba bėk“ reakciją. Tai gali sukelti stiprų nerimo ar net panikos jausmą, ypač jeigu jūs, apskritai, esate labiau linkę į nerimą ar stresą. Apėmus nerimui padažnėja kvėpavimas, padidėja kraujospūdis.
6. Galvos skausmas, migrena

Nors kofeinas dažnai naudojamas galvos skausmo gydymui, tačiau per didelis jo vartojimas gali turėti atvirkštinį poveikį – sukelti galvos skausmą ar net migreną. Galvos skausmą taip pat gali sukelti kofeino abstinencija. Jeigu iki šiol reguliariai vartojote didelius kiekius kofeino ir staiga nutraukėte jo vartojimą, gali atsirasti abstinencijos požymiai ir vienas iš jų yra galvos skausmas ir migrena.
7. Pykinimas

Kofeino perdozavimas taip pat gali sukelti pykinimą, ypač jeigu turite jautrų skrandį. Taip yra todėl, kad kofeinas stimuliuoja skrandžio rūgšties gamybą, kuri gali sudirginti skrandžio gleivinę ir sukelti pykinimo jausmą.
8. Vėmimas

Vėmimas yra mažiau paplitęs kofeino perdozavimo požymis, tačiau vėmimas gali kilti tuo atveju, jeigu per trumpą laiką suvartojote labai didelį kiekį kofeino. Vėmimas gali sukelti dehidrataciją, elektrolitų disbalansą. Todėl būtina atstatyti skysčių ir elektrolitų balansą.
9. Drebulys

Drebulys taip pat gali būti kofeino perdozavimo požymis. Drebulys gali apimti visas rankas arba gali drebėti tik rankų pirštai. Taip yra todėl, kad kofeinas stimuliuoja nervų sistemą ir gali sukelti nevalingus raumenų susitraukimus. Kai kuriems žmonėms drebulys gali pasireikšti gana stirpiai ir trukdyti kasdieninei veiklai.
10. Prakaitavimas

Kofeino perdozavimas gali sukelti didelį prakaitavimą, ypač jeigu jūs jau ir taip esatę labiau linkę prakaituoti. To pasekoje, dėl didelio prakaitavimo gali atsirasti dehidratacija, ypač jeigu negeriate pakankamai skysčių. Padidintas prakaitavimas taip pat gali sukelti nepatogumų įvairiose gyvenimiškose situacijose.
11. Dehidratacija

Kofeinas yra diuretikas ir gali sukelti padidėjusį šlapinimąsi ir skysčių praradimą, o tai gali sukelti dehidrataciją, jei suvartojate nepakankamai skysčių. Dehidratacija gali pasireikšti burnos džiūvimu, galvos svaigimu, galvos skausmu bei nuovargiu. Dehidratacija taip pat gali sukelti elektrolitų disbalansą. Todėl būtina gerti pakankamai vandens ir atstatyti elektrolitų balansą.
12. Galvos svaigimas

Galvos svaigimas yra dar vienas kofeino perdozavimo požymis. Galvos svaigimą gali lydėti ne tik svaigulys, bet ir nestabilumo jausmas. Tai gali būti ypač pavojinga, jeigu vairuojate ar užsiimate kita veikla, kuriai reikia budrumo ir geros koordinacijos.
13. Padidėjęs troškulys

Kofeinas yra diuretikas, o tai reiškia, kad jis gali sukelti padidėjusį šlapinimąsi, skysčių praradimą ir dehidrataciją. Vartojant kofeiną dideliais kiekiais, gali padidėti troškulys, nes kūnas bando kompensuoti skysčių praradimą.
14. Dirglumas

Kai kuriems asmenims kofeinas gali sukelti dirglumą ir nuotaikos svyravimus, ypač vartojant dideles kofeino dozes. Kofeinas stimuliuoja centrinę nervų sistemą, kuri gali sukelti neramumą, susijaudinimą ir dirglumą. Šie simptomai gali būti ypač ryškūs, jeigu jūsų nuotaika ir taip svyruoja, jeigu dažnai patiriate stresą ar nerimą.
15. Nesugebėjimas susikaupti

Kofeinas dažnai naudojamas kognityvinių funkcijų sustiprinimui. Manoma, kad jis pagerina budrumą, koncentraciją ir dėmesį. Tačiau, kai kofeino vartojama per dideliais kiekiais, jis gali turėti atvirkštinį poveikį – pakenkti kognityvinėms funkcijoms ir tuomet bus sunkiau sukoncentruoti dėmesį bei susikaupti.
16. Raumenų trūkčiojimas

Kofeinas gali sukelti raumenų trūkčiojimą, ypač jeigu esate jautrūs kofeinui arba vartojate jį didelėmis dozėmis. Kofeinas stimuliuoja centrinę nervų sistemą, kuri gali sukelti nevalingus raumenų susitraukimus ar spazmus. Tai gali paveikti bet kurią kūno raumenų grupę, tačiau dažniausiai raumenų trūkčiojimai jaučiami rankose, kojose, veide ar akių vokuose. Raumenų trūkčiojimas, kurį sukelia kofeino perteklius, paprastai yra lengvas ir laikinas, tačiau kai kuriais atvejais gali trukdyti kasdienei veiklai.
17. Padidėjęs kraujospūdis

Kofeino perdozavimas gali padidinti jūsų kraujospūdį. Kofeinas stimuliuoja centrinę nervų sistemą, dėl kurios širdis pradeda plakti greičiau, o kraujagyslės – susiaurėja. Dėl to padidėja kraujospūdis ir sukuriama papildoma apkrova jūsų širdies ir kraujotakos sistemai. Laikui bėgant kofeino perteklius gali prisidėti prie hipertenzijos vystymosi, o tai yra pagrindinis širdies ligų ir insulto rizikos veiksnys.
18. Padažnėjęs kvėpavimas

Dėl per didelio kofeino vartojimo jūsų kvėpavimas gali tapti greitesnis, tankesnis ir labiau paviršutiniškas – negilus. Tai gali sukelti kvėpavimo, hiperventiliacijos ar dusulio jausmą. Pagreitėjęs kvėpavimas paprastai yra laikinas, tačiau kai kuriais atvejais kvėpavimo sutrikimai gali pasireikšti pakankamai stipriai ir trukti ilgiau. Tokiais atvejais skubiai ieškokite medicininės pagalbos.
19. Sumišimas

Kofeino perdozavimas gali sukelti sumišimo jausmą. Kofeinas yra stimuliatorius, dėl kurio smegenys gali tapti pernelyg aktyvios, o tai gali sukelti pažinimo funkcijų sutrikimus ir sumišimą. Jums gali būti sunku galvoti, dėlioti mintis, sunku priimti sprendimus, orientuotis, jūsų mąstymas gali pasidaryti neaiškus ir miglotas – gali pasireikšti smegenų rūko simptomai. Sunkiais atvejais sumišimą gali lydėti ir kiti simptomai, tokie kaip galvos svaigimas, drebulys ir net traukuliai.
20. Haliucinacijos

Kofeino per didelis vartojimas gali sukelti haliucinacijas, ypač jeigu jūs esate jautrūs jo poveikiui arba vartojate per didelius kiekius. Kofeino sukeltos haliucinacijos yra gana retos, tačiau tokių atvejų yra užfiksuota. Tikslus kofeino haliucinacijos mechanizmas nėra gerai žinomas, tačiau manoma, kad jis yra susijęs su normalaus smegenų ir centrinės nervų sistemos veikimo sutrikimu.
21. Nuotaikų kaita

Kofeino perdozavimas taip pat gali sukelti nuotaikos svyravimus, ypač jeigu esatę linkę į nerimą ar depresiją. Taip yra todėl, kad kofeinas gali pakeisti tam tikrų smegenų neurotransmiterių, įskaitant serotoniną ir dopaminą, lygį. Šie neurotransmiteriai dalyvauja nuotaikos ir emocijų reguliavimo procesuose, todėl jų pokyčiai gali sukelti dirglumo, neramumo ar net depresijos jausmą.
22. Virškinimo problemos

Kofeinas stimuliuoja virškinimo traktą. Todėl gali sukelti virškinimo problemų, tokių kaip rūgšties refliuksas, pilvo pūtimas, viduriavimas, dirgliosios žarnos sindromas. Be to, kofeinas gali pernelyg paspartinti ar padažninti tuštinimosi procesą.
23. Padidintas noras rizikuoti

Dar vienas kofeino perdozavimo požymis – padidintas noras rizikuoti. Tai iš tiesų labai pavojinga. Jeigu žmogus rizikingai vairuoja ar atlieka kokią kitą nepasvertai rizikingą veiklą, jis gali sukelti pavojų ne tik sau, bet ir aplinkiniams žmonėms.
24. Sumažėjęs apetitas ir svorio kritimas

Per didelis kofeino vartojimas gali sumažinti jūsų apetitą, pagreitinti metabolizmą, o tai gali lemti svorio kritimą. Pernelyg didelis suvartojamo kofeino kiekis turi įtakos tam tikrų hormonų, susijusių su apetito reguliavimu ir metabolizmu, išsiskyrimui. Tyrimai parodė, kad kofeinas gali sumažinti leptino (apetito reguliavimo hormono) gamybą, o tai gali sumažinti jūsų apetitą. Be to, kofeinas gali pagreitinti metabolizmą, o tai gali padėti efektyviau sudeginti kalorijas ir laikui bėgant gali sukelti svorio sumažėjimą. Galbūt todėl kofeino taip dažnai galima rasti lieknėjantiems skirtuose papilduose. Tačiau svarbu pažymėti, kad nerekomenduojama kofeino naudoti svorio metimo tikslais, nes tai gali būti kenksminga jūsų organizmui, be to, vartojant kofeiną papildų forma, jo dar lengviau perdozuoti.
Ar kofeino perdozavimas gali būti mirtinas?

Nors tai nutinka labai retai, tačiau kofeino perdozavimas kraštutiniais atvejais gali būti ir mirtinas. Didelės kofeino dozės gali sukelti traukulius, širdies ritmo sutrikimus ir širdies sustojimą, kuris gali būti pavojingas gyvybei. Tačiau mirtina kofeino dozė gali labai skirtis kiekvienam asmeniui, todėl sudėtinga pasakyti konkretų kiekį, kuris yra mirtinas.
Apskritai, kofeino kiekis, kuris galėtų sukelti mirtį, priklauso nuo kelių veiksnių, tokių kaip amžius, svoris, sveikatos būklė ir tolerancija kofeinui. Manoma, kad mirtina kofeino dozė yra apie 10 gramų, tai yra lygu maždaug 100 puodelių kavos. Maža tikimybė, kad tiek kavos išgersite per trumpą laiką. Tačiau kofeino lengva perdozuot vartojant jį papildų forma.
Kofeino per didelis vartojimas taip pat gali sukelti stiprią dehidrataciją, o tai gali sukelti papildomų komplikacijų, tokių kaip inkstų nepakankamumas, traukuliai ir koma.
Be to, kofeino vartojimas su kitomis medžiagomis, tokiomis kaip alkoholis ar vaistai, gali padidinti neigiamą kofeino poveikį ir padidinti mirties tikimybės riziką.
Išvada
Kofeinas kiekvieną žmogų veikia skirtingai, todėl būtina atkreipti dėmesį į savo organizmo reakciją į kofeiną ir vartoti jį atsakingai.
Saikingas kofeino vartojimas paprastai yra saugus, tačiau kofeino perdozavimas gali sukelti įvairių nemalonių simptomų. Jei jaučiate kurį nors iš šių kofeino perdozavimo požymių, galbūt laikas sumažinti kofeino vartojimą.
Be to, manau, kad verta paminėti, kad kai kuriuos iš mano aptartų simptomų gali sukelti ne kofeinas, o visai kiti veiksniai, pvz., stresas, miego trūkumas ar sveikatos sutrikimai. Todėl svarbu pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistu ir išsiaiškinti, kas sukėlė šiuos simptomus.
Jei patiriate ryškius, nerimą keliančius kofeino perdozavimo simptomus, norint išvengti tolesnių komplikacijų ir galimų mirtinų padarinių, būtinai kreipkitės į gydytoją.